Hrvatska i Italija razmatraju mogućnost polaganja podmorskog električnog voda

Foto: Pexels.com

Hrvatska i Italija su u razgovorima oko mogućeg postavljanja podmorskog električnog voda između dvije zemlje što bi bitno pomoglo popuštanju poteškoća oko vršnih opterećenja i opskrbe električnom energijom u hrvatskom priobalju, izjavio je ministar gospodarstva RH, Ante Šušnjar.

Po njegovim riječima, o toj se mogućnosti razgovara s talijanskim kolegama te postoje nacrti tehničkih rješenja. Dodao je, kako prenosi Hina, da je u ovome trenutku vrlo teško govoriti o konkretnim rokovima.

“To bi dobrim dijelom riješilo probleme vršnih opterećenja mreže u primorskoj Hrvatskoj”, ustvrdio je ministar.

Poznato je da, posebice na vrhuncu sezone, u Dalmaciji može doći do velikog opterećenja elektroenergetske mreže, a problem je dodatno istaknut uslijed planova za izgradnju novih pogona za proizvodnju električne energije na obnovljive izvore za koje je potreban i adekvatan prijenosni kapacitet.

“Time bismo zaobišli i pojednostavili puno toga”, rekao je na energetskom skupu u Zagrebu Šušnjar uz napomenu da bi kabel bio postavljen negdje u Dalmaciji.

Po njegovim riječima, žalosno je da Albanija i Crna Gora imaju podmorsku povezanost električnim vodom s Italijom, a Hrvatska ne.

“Kabel može biti dvosmjeran tako da se električna energija izvozi jer je Italija njezin veliki potrošač”, ustvrdio je Šušnjar poručivši da politika stvara uvjete za tu vrstu projekata, a onda struka daje zadnju riječ.

Smatra da, kada se dogovor postigne, neće trebati puno vremena za postavljanje kabela.

Poznato je da neki ulagači u izgradnju pogona na obnovljive izvore energije već više godina čekaju na odluku Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) o cijeni priključka na mrežu kako bi mogli krenuti u implementaciju svojih projekata.

“Naknada će biti nula, odnosno neće je biti, međutim ugovori će biti fleksibilni i operator će pogone moći isključiti iz mreže u bilo kojem trenutku. Posljedično to znači da investitore potičemo da ulažu u baterijske kapacitete za skladištenje energije, i to u trenucima kada je ionako njezina cijena na burzi najniža, a prodaju je kada su potrebe na tržištu više, a time i cijena viša. Istovremeno s Ministarstvom graditeljstva i prostornoga uređenja radimo na rješavanju regulative, odnosno dozvola, oko instalacije baterijskih sustava”, rekao je Šušnjar na istom skupu.

Treba ipak reći da su se investitori u nekoliko navrata dobili najave i obećanja iz službenih krugova da će HERA konačno izaći s odlukom o cijeni priključenja, no to se još nije dogodilo.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari