Iako je arhitektura financijski mali dio investicije, ona je itekako bitna u cijelom procesu, posebno što se tiče kvalitete građenja, urbanizma te održavanja i trajanja vijeka građevine, rekla je Mirjana Čagalj, potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore (HGK) za graditeljstvo i promet, na konferenciji ‘Iza fasade, arhitektura i stanovanje’ koja je održana u prostorijama HGK u Zagrebu.
Na konferenciji se govorilo o uvođenju nacionalne klasifikacije projektiranja i o važnosti dokumentacije kada se radi o gradnji.
“Kvalitetna dokumentacija omogućava investitoru da prati investiciju i da bude siguran da će biti završena i da će biti u budžetu te da će potrebni detalji biti kvalitetno napravljeni. Naša konferencija pokušava prikazati što znači kvalitetna dokumentacija, koliko ona treba koštati i koliko kvalitetno treba biti napravljena. Ovdje se ne radi samo o stanovanju nego o kompletnoj infrastrukturi koja daje vrijednost naselju, odnosno daje kvalitetan urbanizam. U Hrvatskoj imamo dobre arhitektonske tvrtke, a imamo i dobrih primjera dokumentacije. Međutim, s obzirom na veliki broj javnih natječaja, imamo i tvrtke koje rade po šest ili sedam projekata istovremeno i onda dokumentacija ne može biti toliko kvalitetna. To je nešto na što pokušavamo ukazati, da možda javna nabava s minimalnom cijenom i nije pravi način ugovaranja jedne privilegirane arhitektonske usluge”, kazala je Čagalj.
Dodala je da bi se uvođenjem nacionalne klasifikacije projektiranja trebali utvrditi standard i kvaliteta projektne dokumentacije.
Među prisutnima bio je i Branko Bačić, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH. Govorio je o važnosti konferencije, ali i o Nacionalnom planu stambene politike RH do 2030. godine, koji je predstavio prošli tjedan.
“Hrvatska gospodarska komora ovom konferencijom želi doprinijeti utvrđivanju i kreiranju politika u arhitekturi i graditeljstvu u Hrvatskoj kako bi projektiranje doprinijelo kvaliteti građenja i stanovanja te cjelokupnom graditeljstvu i arhitekturi. Ocjenjujem da je ova konferencija došla u pravo vrijeme zbog činjenice da ministarstvo u ovom trenutku provodi nekoliko aktivnosti kojima je cilj učiniti kvalitetnijim stanovanje u Hrvatskoj. Kao preduvjet kvalitetnom stanovanju su bolje uređene, projektirane i građane zgrade, bilo da se radi o obiteljskim ili višestambenim zgradama. Sada donosimo Nacionalni plan stambene politike gdje osmišljamo proces priuštivog stanovanja u Hrvatskoj, a donosimo i nove krovne dokumente Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Ti dokumenti su Zakon o prostornom uređenju i Zakon o gradnji. Kada već idemo u nov Zakon o gradnji, uz njega donosimo i novi Zakon o energetskoj obnovi u zgradarstvu. Uvjereni smo da ćemo s ta tri krovna dokumenta i zakonska akta doprinijeti boljem i kvalitetnijem načinu projektiranja, ali i izgradnje”, poručio je ministar.
Predsjednica Hrvatske komore arhitekata, Rajka Bunjevac, prezentirala je Pravilnik o standardu usluga arhitekata u području gradnje koji bi trebao zamijeniti dokument koji je na snazi već deset godina.
“Hrvatski arhitekti nisu više samo hrvatski arhitekti, oni ulaskom u EU postaju arhitekti Europe. Isto tako, arhitekti Europe imaju pravo doći u Hrvatsku i raditi na našem području. Zato je izuzetno važno da se postavi standard naših arhitektonskih usluga kako bismo ujednačili kvalitetu svih onih koji rade na našem tržištu i kako bismo našim naručiteljima osigurali sigurnost, kvalitetu i trajnost građevina koje grade. Nama je izuzetno važno da se definira standard ispod kojeg jedan arhitekt ne smije ići. Cilj je da se nadmećemo na temelju naših arhitektonskih rješenja, a ne da se nadmećemo cijenom naših usluga”, rekla je Bujevac.
Ukazala je i na problem javne nabave u Hrvatskoj gdje se kao kriterij za odabir ponuditelja uzima najniža cijena ponude, a to dovodi do situacije u kojoj projektanti ne mogu isporučiti dokumentaciju optimalne kvalitete nego se štedi na vremenu i ti projekti u realizaciji imaju silne probleme te dodatne troškove za investitora, što dovodi do poskupljenja cijene gradnje.
Na konferenciji se medijima obratio i Marko Dabrović, jedan od osnivača arhitektonskog ureda Studio 3LHD.
“Struka mora učiniti puno više da bi postala priznata u društvu. Ono što se nama događa u zadnjih 30 godina je gubitak urbanizma i gubitak kvalitete javnog prostora. Naravno, na to ne mogu utjecati samo arhitekti nego i cijelo društvo. Država i gradovi moraju pustiti na tržište slobodne prostore koji nisu u primarnoj namjeni, a njih u Zagreb ima više od dva milijuna kvadrata. Puštanjem takvih prostora na tržište znatno će se spustiti cijena nekretnina, odnosno cijena zemljišta. Takav pomak značit će puno za kvalitetu prostora, integraciju društva i dugotrajnu vrijednost imovine koja je za sve investitore i pojedince najveća investicija u životu”, istaknuo je Dabrović.
“Naravno da je cijena tijekom projektiranja jako bitna, ali ako ste ozbiljan investitor onda vam je bitna i vrijednost vaše imovine nakon 30 godina. Ljudi koji uzmu kredit i vraćaju ga 30 godina trebaju znati da je ono što je ostalo na kraju vraćanja kredita zapravo vrijednost imovine, a ne ono što su platili na početku. Dakle, po kojoj cijeni mogu prodati tu imovinu ili koliko novca treba investirati da bi ta imovina bila na istoj razini kao i kad su je kupili. Ako se radi o imovini koja je na lošoj lokaciji i koja je loše isprojektirana, imat ćete ogromne troškove održavanja i sanacije te ćete teško prodati svoju nekretninu. Svaki pametan investitor tu mora naći svoju poziciju. Prvi korak je lokacija i kvalitetan projekt, to su dva čimbenika koja najviše utječu na izlaznu cijenu vrijednosti nekretnine”, dodao je.
Pročitajte još:
Naglasio je da je problem što investitori nisu skloni platiti projektantima da sudjeluju na gradilištu, ali da nitko ne može bolje nadzirati kvalitetu radova od onoga koji je projektirao zgradu. Objasnio je i da se gradovi danas razvijaju na periferiji jer zemlja u centru gradova nije aktivna što dovodi do raznih problema, a jedan od njih je i gužva u prometu.
“Očekujem puno, a za to je potrebno učiniti malo. Treba osloboditi urbanističko planiranje i pustiti struci da se bavi svojim poslom”, zaključio je Dabrović.
STUDIO 3LHD d.o.o.
Trg Eugena Kvaternika 3/3, 10000, Zagreb, Hrvatska
4.086.745,43 (2023)
50 (2023)
Jedan odgovor
Uglavnom se slažem sa mišljenjem kolega arhitekata. No ima se tu još puno toga dodati vezano za prostorno uređenje Zagreba. Suradnja arhitekata projektanata sa referentima na gradu je ispod svakog nivoa. Nežele razgovararati sa Vama. Idete kod njih na razgovor ko zadnje budale. Uopće Vas neuvažavaju a pogotovo Vaše mišljenje. Na kraju hodnika na prvom katu je šefica koja Vam kaže da ili ne. Dakle nemamo kod nje svi iste uvjete. I tako je nastao grad koji kao da je nastao nekim slučajem. Prestrsšno. Prvo treba ovaj rusvaj sanirati a ne pošto poto donositi novi GUP. Taj novi GUP nije bilo potrebno tako ishitreno mijenjati. Nema on nikakve logike. Te izmjene mogi raditi samo iskustveni arhitekti i urbanisti. Novi GUP je čisti promašaj.