Globalni hedge fondovi prošlog su se tjedna rješavali dionica takozvanih Veličanstvenih Sedam (Magnificient 7) tehnoloških kompanija, čime je njihova izloženost toj skupini dosegnula najnižu razinu u posljednje dvije godine. Rasprodaja se događa uoči njihovih poslovnih rezultata za prvo tromjesečje ove godine, i u turbulentnim okolnostima američke carinske politike, navodi se u bilješci analitičara banke Morgan Stanleya koju je agencija Reuters dobila na uvid.
Iz banke kažu da su dionice tih sedam kompanije činile više od 60 posto ukupnog dolarskog iznosa prodaje koju su obavili ulagački fondovi između ponedjeljka i srijede prošlog tjedna, što jasno ukazuje da menadžeri portfelja nisu vrlo optimistični glede njihovih poslovnih rezultata i izgleda.
Proizvođač električnih vozila Tesla, u vlasništvu Elona Muska, 22. travnja počinje sa sezonom objave poslovnih rezultata, a nakon Tesle slijedi vlasnik Googlea Alphabet dva dana kasnije. Svih sedam dionica – među kojima su i Apple, Microsoft, Amazon, nVidia i Meta – ove godine su imale slabije rezultate u odnosu na širi indeks cijele burze S&P 500.
Od početka ove godine Microsoft je pao 15 posto, Meta 17 posto, Alphabet 21 posto, Apple 23 posto, Amazon 24 posto, nVidia 28 posto, dok je rekorder Tesla, s padom od čak 44 posto.
Pročitajte još:
I u široj slici ulagači, čini se, okreću leđa tim kompanijama. Istraživanje Bank of America pokazalo je da iako inače oko 60 posto investitora smatra da dionice tih tzv. megacap kompanija obično imaju najgušću tj. najmasovniju trgovinu, sada ih kao takve vidi tek njih 24 posto. Trenutačno se zlato doživljava kao najpopularnije mjesto za ulaganje, za što se opredijelilo 49 posto ispitanika u anketi Bank of America.
Hedge fondovi su se prošlog tjedna također rješavali dionica u sektorima zdravstvenog osiguranja, zrakoplovne tehnologije, obrane, biotehnologije, hotela, restorana, i sektora rekreacije, dodaje Morgan Stanley.
Jedan odgovor
Naravno da je zlato, njegova vrijednost nikad veća