Hanfa pokreće javno savjetovanje o regulatornom rasterećenju na tržištu investicijskih fondova

Freepik.com
Javno savjetovanje o regulatornom rasterećenju na tržištu investicijskih fondova, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) objavila je dokument za raspravu pod nazivom „Uklanjanje prekomjerne regulacije (takozvani gold plating) iz zakonodavnog okvira za alternativne investicijske fondove i UCITS fondove u Republici Hrvatskoj“.

Cilj savjetovanja je, kako je priopćeno iz ove agencije, prikupljanje mišljenja i prijedloga tržišnih sudionika o primjeni i mogućem unaprjeđenju zakonskog okvira koji regulira rad investicijskih fondova i njihovih upravitelja, uključujući i pravilnike donesene na temelju tih zakona.

„U skladu sa svojim dosadašnjim nastojanjima za daljnjim razvojem tržišta na siguran, učinkovit, smislen i dugoročno održiv način, Hanfa koristi priliku da kroz javno savjetovanje prikupi mišljenja sudionika na tržištu o trenutačnoj primjeni i mogućem unaprjeđenju zakona koji reguliraju rad investicijskih fondova i njihovih upravitelja. Ova inicijativa posebno se odnosi na regulatorni okvir alternativnih investicijskih fondova (AIF) i njihovih upravitelja, s obzirom na to da hrvatski zakonodavni okvir i nakon provedenog regulatornog rasterećenja u 2021. ostaje jedan od strožih u Europskoj uniji“, navedeno je u priopćenju.

Stoga je Hanfa prepoznala potrebu za analizom postojećeg regulatornog okvira te mogućnostima njegova daljnjeg unaprjeđenja u svrhu povećanja konkurentnosti domaćeg financijskog tržišta.

Dokument za raspravu identificira potencijalna područja za regulatorno rasterećenje, osobito u područjima u kojima Zakon o alternativnim investicijskim fondovima (ZAIF) i Zakon o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom (ZOIFJP) propisuju zahtjeve povrh regulative EU.

Freepik.com
Analiza tržišta, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Dokument sadrži opcije rasterećenja, a prijedlozi su potkrijepljeni objašnjenjima, analizama, pozivanjem na propise EU-a i odredbe zakona te praksom drugih država članica kako bi se osigurao cjelovit uvid. Dokument također identificira nekoliko dodatnih područja u kojima postoji prostor za rasterećenje, no koja su trenutačno od manjeg značaja za tržište, uključujući i pravilnike koje je Hanfa donijela na temelju ZAIF-a i ZOIFJP-a. Nakon završetka savjetovanja planira se izrada izvješća, prijedloga i nacrta zakona, koji će biti upućeni Ministarstvu financija.

Glavni ciljevi savjetovanja uključuju: identifikaciju mogućnosti za regulatorno rasterećenje u skladu s regulativom EU, prikupljanje povratnih informacija o prekomjernoj regulaciji povrh minimuma koje propisuje EU, povećanje konkurentnosti financijskog tržišta u Hrvatskoj te unaprjeđenje pravnog okvira ZAIF-a i ZOIFJP-a s ciljem jačanja investicijskih mogućnosti.

„Hanfa smatra da je potrebno identificirati područja za regulatorno rasterećenje te prikupiti povratne informacije s tržišta, uz uvjet da takva rješenja ne narušavaju zaštitu ulagatelja i financijsku stabilnost. U tom se kontekstu posebno uzima u obzir činjenica da su UCITS fondovi, za razliku od AIF-ova, retail proizvod, što dodatno naglašava potrebu za balansiranim pristupom regulatornim izmjenama“, navodi se u priopćenju.

Savjetovanje je namijenjeno upraviteljima i distributerima alternativnih investicijskih fondova, društvima za upravljanje UCITS fondovima, institucionalnim i profesionalnim ulagateljima, kao i malim ulagateljima.

Tijekom trajanja javnog savjetovanja Hanfa će u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom (HGK) organizirati i radionicu kako bi se dodatno pojasnili prijedlozi i analizirali dijelovi za usklađenje. Radionica će se održati 17. travnja 2025. godine.

Hanfa poziva sve zainteresirane subjekte da dostave komentare i prijedloge u odnosu na pojedino područje rasterećenja koje se razmatra, a koji će doprinijeti daljnjem razvoju tržišta kapitala u Hrvatskoj. Komentari će se zaprimati do 2. svibnja 2025. na adresu elektroničke pošte zaif@hanfa.hr.

Jedan odgovor

  1. Ovo je prilika za sve dionike da iznesu prijedloge koji mogu povećati konkurentnost i privući nova ulaganja.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari