Upravno vijeće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) odobrilo je društvu SQ CAPITAL d.o.o za upravljanje investicijskim fondovima, sa sjedištem u Zagrebu, odobrenje za osnivanje i upravljanje otvorenim alternativnim investicijskim fondom bez pravne osobnosti s privatnom ponudom, naziva SQ Base, otvoreni alternativni investicijski fond s privatnom ponudom. Hanfa je zahtjev ovog društva zaprimila 31. ožujka 2025.
„Pregledom dostavljenog, kompletiranog zahtjeva, utvrđeno je da isti sadrži svu dokumentaciju i podatke propisane člankom 209.a stavcima 1. i 2. Zakona, kao i člankom 3. stavkom 2. Pravilnika te da pravila Fonda sadrže podatke iz članka 168. Zakona, kao i izjavu da Hanfa nije odobrila pravila Fonda niti je odgovorna za njihov sadržaj sukladno odredbi članka 209.a stavka 2. točke 2. Zakona, slijedom čega se zahtjev sukladno članku 209.a stavku 3. Zakona smatra urednim“, navedeno je u obrazloženju rješenja.
Glede investicijske strategije, navodi se kako Fond nastoji ostvariti svoj investicijski cilj porasta vrijednosti imovine u eurima na duži rok ostvarivanjem dobiti od razlike u vrijednosti financijske imovine i prihoda od financijske imovine, ulažući pretežno u zemljama Europske unije i to prvenstveno u vlasničke instrumente kompanija iz tih zemalja te kompanija koje djeluju u ili većinu svojih prihoda ostvaruju u tim zemljama, a povremeno manjim dijelom u obveznice, instrumente tržišta novca, depozite odnosno novac na računu, ne ograničavajući pritom mogućnost ulaganja u ostale dijelove svijeta, kao i u ostale vrste imovine u skladu s pravilima Fonda.
„Dominantna kategorija ulaganja Fonda će prvenstveno biti ulaganja u uvrštene i neuvrštene vlasničke instrumente kompanija u Europskoj uniji, a Fond može ulagati u kompanije bilo koje veličine odnosno tržišne kapitalizacije. Središnju strategiju Fonda činit će tzv. „value investing“ strategija, koja je prvenstveno dugoročna strategija ulaganja“, navedeno je u obrazloženju rješenja Hanfe.
Ova se strategija, kako je pojašnjeno, fokusira na kupnju vlasničkih instrumenata koji su podcijenjeni u odnosu na svoju intrinzičnu vrijednost, odnosno usredotočena je na pronalaženje vlasničkih instrumenata koje je tržište previdjelo ili krivo procijenilo, nudeći priliku za kupnju kvalitetnih kompanija po cijenama nižim od onih koliko one stvarno vrijede, u očekivanju da će se takva odstupanja kroz određeno vrijeme ispraviti na tržištu.

„Investicijski cilj Fonda je postići dugoročnu kapitalnu aprecijaciju cijene udjela sukladno preuzetom riziku, a Društvo će ulagateljima pokušati stvoriti apsolutni prinos, odnosno kapitalnu dobit, ne ograničavajući se pri tome na pojedinu vrstu financijskih instrumenata i/ili vrstu ulaganja za ostvarenje takvog prinosa. Pri tome Fond može ulagati u sljedeće klase imovine: prenosive vrijednosne papire ili instrumente tržišta novca; neuvrštene vrijednosne papire; poslovne udjele društava s ograničenom odgovornošću ili udjele u drugim trgovačkim društvima; udjele AIF-ova ili UCITS fondova iz Republike Hrvatske ili iz druge države članice te udjele investicijskih fondova s odobrenjem za rad izdanim od strane nadležnog tijela iz treće države; depozite kod kreditnih institucija i novac na računima; te izvedene financijske instrumente“, navedeno je u rješenju.
Po pitanju rizika, profil rizičnosti Fonda je određen kao izrazito visok, a kao najznačajniji rizici koji mogu negativno utjecati na kretanje prinosa Fonda određeni su: rizik promjene cijena, kreditni rizik, rizik likvidnosti, rizik industrijske koncentracije, operativni rizik te rizik financijske poluge.
U zahtjevu se, nadalje, navodi da će Fond imati vrlo visoki rizik uspješnosti ulaganja, odnosno rizik fond menadžera te vrlo visoki kreditni rizik. S obzirom na to da alokacija imovine većinu vremena neće imati strukturu dioničkog fonda, niti prinos neće imati visoku korelaciju s dioničkim tržištem (ako će je uopće i imati), isto implicira i prinos bitno drukčiji od prinosa dioničkog tržišta. Sukladno navedenom, rizik uspješnosti ulaganja implicira mogućnost da razlika između prinosa Fonda i prinosa dioničkog tržišta bude negativna.

Prema navodima iz zahtjeva, portfelj Fonda će vrlo često biti poprilično koncentriran te će za razliku od tradicionalnih dioničkih fondova imati puno manju diverzifikaciju svog portfelja, iz čega proizlazi da će Fond imati i vrlo visoki rizik industrijske koncentracije.
Također se navodi kako ovakva strategija ulaganja implicira i vrlo visok rizik likvidnosti, s obzirom na to da je moguće da Fond u potpunosti bude uložen u vrlo mali broj investicija s niskom likvidnošću ili u imovinu koja ne kotira na financijskim tržištima te mogućnost prodaje imovine Fonda može biti vrlo niska u pojedinim trenucima, što je i glavni razlog propisanog načina otkupa udjela iz Fonda.
Pročitajte još:
Ulagatelji pri inicijalnom ulaganju u Fond potpisuju izjavu kojom, ako Fond neće imati dovoljno likvidnosti za isplatu u novčanim sredstvima, pristaju na isplatu „in specie“ djelomično ili u potpunosti.
„Ulaganje u Fond nije primjereno za ulagatelje koji namjeravaju otkupiti udjele prije isteka roka od pet godina. Za rizik održivosti Društvo navodi kako smatra da predmetni rizik značajno ovisi o činiteljima vezanim uz izdavatelja, stoga da je kao takav sadržan u tržišnom riziku te da je na taj način uključen i u odluke o ulaganju imovine Fonda“, navodi se u obrazloženju rješenja.