Google je potpisao ugovor o korištenju malih nuklearnih reaktora za generiranje golemih količina energije potrebne za napajanje svojih podatkovnih centara za umjetnu inteligenciju (AI).
Tvrtka kaže da će sporazum s Kairos Powerom omogućiti početak korištenja prvog reaktora ovog desetljeća i uključivanje više reaktora do 2035. godine, no pojedinosti o vrijednosti ugovora niti lokacijama tvornica nisu poznate.
“Mreža treba nove izvore električne energije za podršku AI tehnologijama. Ovaj sporazum pomaže ubrzati novu tehnologiju za čisto i pouzdano zadovoljenje energetskih potreba i otključati puni potencijal umjetne inteligencije za sve“, rekao je Michael Terrell, viši direktor za energiju i klimu u Googleu.
Izvršni direktor Kairosa, Jeff Olson, rekao je za BBC da je dogovor s Googleom važan za ubrzavanje komercijalizacije napredne nuklearne energije, demonstracijom tehničke i tržišne održivosti rješenja ključnog za dekarbonizaciju energetskih mreža.
Planove još mora odobriti Američka nuklearna regulatorna komisija, kao i lokalne agencije prije nego im se dopusti nastavak.
Tehnološke tvrtke sve se više okreću nuklearnim izvorima energije za opskrbu električnom energijom koju koriste ogromni podatkovni centri koji pokreću AI. Prošle su godine američki regulatori dali tvrtki Kairos Power sa sjedištem u Kaliforniji prvu dozvolu u 50 godina za izgradnju novog tipa nuklearnog reaktora.
U srpnju je tvrtka započela izgradnju demonstracijskog reaktora u Tennesseeju.
Startup se specijalizirao za razvoj manjih reaktora koji koriste rastaljenu fluoridnu sol kao rashladno sredstvo umjesto vode, koju koriste tradicionalne nuklearne elektrane.
Nuklearna energija, koja je praktički bez ugljika i daje električnu energiju 24 sata dnevno, postala je sve privlačnija tehnološkoj industriji jer pokušava smanjiti emisije iako koristi više energije.
Očekuje se da će se globalna potrošnja energije u podatkovnim centrima više nego udvostručiti do kraja desetljeća, navodi bankarski div Goldman Sachs s Wall Streeta.
Pročitajte još:
Na prošlogodišnjoj konferenciji Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, SAD se pridružio skupini zemalja koje žele utrostručiti svoje kapacitete nuklearne energije do 2050. u sklopu nastojanja da se odmaknu od fosilnih goriva. Međutim, kritičari kažu da nuklearna energija nije bez rizika i proizvodi dugotrajni radioaktivni otpad.
Prošlog mjeseca Microsoft je postigao dogovor o ponovnom pokretanju rada u energetskom postrojenju Three Mile Island, mjestu najveće nuklearne nesreće u Americi 1979. godine. U ožujku je Amazon rekao da će kupiti podatkovni centar na nuklearni pogon u državi Pennsylvania.
3 Odgovora
Imati cemo AI na nuklearni pogon
Darko038, hahaha!
Ovaj AI na sve strane, neda se živit od njega više