Novi čip koji je najavio Google u pet minuta može riješiti problem za što bi trenutno najbržim svjetskim superračunalima trebalo deset septilijuna iliti 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Čip koji je predstavio Google jedan je od najnovijih patenata u području poznatom kao kvantno računalstvo, a pokušava koristiti principe fizike čestica za stvaranje nove vrste zapanjujuće snažnog računala.
Kao i druge tehnološke kompanije poput Microsofta i IBM-a, Alphabetov Google teži kvantnom računalstvu jer garantira brzinu obrade podataka daleko veće od današnjih najbržih sustava.
Iako matematički problem koji je riješio Googleov kvantni laboratorij u Santa Barbari, nema komercijalnu primjenu, iz tvrtke se, piše CNN, nadaju da će kvantna računala jednog dana rješavati probleme u medicini, kemiji baterija i umjetnoj inteligenciji koji su trenutno nedostižni.
Stručnjaci kažu da je Willow, kako glasi ime spomenutog čipa, za sada uglavnom eksperimentalni uređaj, što znači da je upotrebljivo kvantno računalo dovoljno snažno da riješi širok raspon problema u stvarnom svijetu još godinama i milijardama dolara daleko.
Pročitajte još:
Willow ima 105 “kubita”, osnovnih građevnih jedinica kvantnih računala. Kubiti su brzi, ali skloni pogreškama, jer ih može poremetiti čak i nešto tako sitno kao subatomska čestica iz događaja u svemiru.
Kako se na čip dodaje sve više kubita, te pogreške mogu postati sve češće i učiniti čip ne boljim od konvencionalnog računalnog čipa. Zato znanstvenici još od 1990-ih rade na kvantnoj korekciji pogrešaka.
2 Odgovora
Opa, nezamislivo sam uzbuđen!
To je odlično, ali bi se također moglo i koristiti u loše svrhe