Goldman Sachs smanjio je svoju procjenu vjerojatnosti recesije u Sjedinjenim Američkim Državama na 35 posto, s prethodnih 45 posto, postavši prva velika brokerska kuća koja je to učinila nakon što je privremeno carinsko primirje s Kinom potaknulo nadu u ublažavanje globalnog trgovinskog rata.
U ponedjeljak su SAD i Kina objavili dogovor o značajnom smanjenju carina na međusobni uvoz tijekom razdoblja od 90 dana. SAD će sniziti carine na kinesku robu na 30 s dosadašnjih 145 posto, dok će Kina smanjiti carine na američki uvoz na deset sa 125 posto.
U istoj bilješci, objavljenoj u ponedjeljak, Goldman Sachs je također povećao svoju prognozu rasta američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 2025. za 0,5 postotnih bodova, odnosno na jedan posto na kvartalnoj razini.
Goldman sada očekuje da će američka središnja banka (Fed) ove godine provesti samo jedno smanjenje kamatnih stopa – u prosincu – dok su ranije prognozirali tri smanjenja, navodi Reuters. Dodatna dva smanjenja kamatnih stopa očekuju se u ožujku i lipnju 2026. godine
„Razlog za smanjenje kamatnih stopa pomiče se s preventivne mjere (‘osiguranja’) prema normalizaciji, jer gospodarski rast ostaje donekle snažan, stopa nezaposlenosti nešto manje raste, a hitnost monetarne potpore je smanjena“, navodi se u analizi brokerske kuće.
O značaju trgovinskog sporazuma govore i podaci od 8. svibnja, odnosno prije sporazuma o međusobnom smanjenju carina između SAD i Kine. Iako je već tada takozvano zatišje pred početak pregovora poboljšalo izglede, analitičari Zurich Insurance Group ocijenili su da je rizik od recesije „50:50“.

„Rizici od recesije znatno su porasli čak i ako dođe do dogovora oko carina. Rizik od recesije u SAD-u je 50:50, toliko je blizu.“, rekao je tada Guy Miller, glavni strateg tržišta u Zurich Insurance Group.
Reutersova analiza pokazatelja o rizicima od globalne recesije pokazala je tako prošlog tjedna i kako je povjerenje američkih potrošača palo u travnju na najnižu razinu u gotovo pet godina. Potrošnja je ključna, jer čini više od dvije trećine gospodarske aktivnosti SAD-a. Također, indeks investicijskog morala u eurozoni oporavio se nakon naglog pada u travnju, ali i dalje je u negativnom području.
„Pretpostavljamo da bi svaka kontrakcija u eurozoni bila kratkotrajna i relativno blaga“, rekao je viši ekonomist MUFG-a, Henry Cook.
I prognoze rasta bile su snižene. Ekonomisti koje je anketirao Reuters naveli su visoke rizike od recesije ove godine, iako su još prije tri mjeseca predviđali snažan rast. Barclays smatra da je pred nama izraženo globalno usporavanje, uz blage recesije u SAD-u i eurozoni.
Vrijedi pratiti i krivulje prinosa, iako se njihova pouzdanost kao pokazatelja recesije posljednjih godina dovodi u pitanje. Razlika između desetogodišnjih i dvogodišnjih prinosa na američke obveznice pozitivna je od prošle godine, navodi Reuters. Iako se inverzija krivulje prinosa povijesno smatrala prediktorom recesije, krivulja se obično vraća u normalu kako se recesija približava.
Pročitajte još:
„U posljednjim ciklusima recesija nije počela kad je krivulja bila inverzna, već kad se ponovno ispravila, jer su središnje banke brzo smanjivale stope, pa su kratkoročni prinosi padali brže od dugoročnih“, rekao je Allen.
Oporavak dionica također sugerira da su strahovi od recesije oslabjeli. No analitičari navode i da pažnju treba obratiti na zarade tvrtki od kojih mnoge mijenjaju i odustaju od svoji projekcija zbog nesigurnosti što bi se moglo reflektirati na tržišta.
Jedan odgovor
Što to znači ja ne znam