Godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila dva posto u lipnju

canva.com
Inflacija, ilustracija, Foto: Canva.com

U lipnju 2025. godine je godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila dva posto, što je za 0,1 posto više u odnosu na svibanj, a godinu dana ranije je iznosila 2,5 posto, prema podacima Eurostata.

Inflacija u Europskoj uniji iznosila je 2,3 posto, za 0,1 posto više nego u prethodnom mjesecu, dok je godinu dana ranije iznosila 2,6 posto.

Među državama članicama, naniže godišnje stope zabilježene su na Cipru, 0,5 posto. Slijedi Francuska s 0,9 posto, a na trećem mjestu je Irska s 1,6 posto. S druge strane, najviše stope zabilježene su u Rumunjskoj, 5,8 posto, Estoniji, 5,2 posto, te Mađarskoj i Slovačkoj, obje po 4,6 posto. Nakon njih je Hrvatska s 4,4 posto.

Statičari navode da je u usporedbi sa svibnjem 2025., godišnja inflacija pala u pet članica EU-a, a porasla je u 22.

U lipnju 2025. najveći doprinos godišnjoj stopi inflacije u europodručju dale su usluge za 1,51 postotni bod, a slijede hrana, alkohol i duhan s 0,59 postotnih bodova i neenergetska industrijska roba s 0,13 postotnih bodova, dok je kod energije zabilježen pad od 0,25 postotnih bodova.

U konačnoj monetarnoj potrošnji kućanstava u eurozoni, najveći udio imaju usluge, oko 45,7 posto, a slijede ih neenergetski industrijski proizvodi s oko 25,6 posto. Hrana, alkohol i duhan te energija čine 19,3 posto odnosno 9,4 posto.

Iz Eurostata navode da hrana, alkohol, duhan i energija zajedno čine manje od jedne trećine rashoda eurozone, ali da mogu imati značajan utjecaj na ukupnu inflaciju jer njihove cijene imaju tendenciju znatno većeg kolebanja od ostalih komponenti.

Podsjećamo, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u lipnju 2025. u odnosu na lipanj 2024. odnosno na godišnjoj razini, u prosjeku su više za 3,7 posto u Hrvatskoj, potvrdio je Državni zavod za statistiku (DZS) u svojoj drugoj procjeni.

No, za razliku od prve procjene, kada je inflacija na mjesečnoj razini iznosila 0,3 posto, prema drugim podacima DZS-a, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena u prosjeku su bile više za 0,2 posto.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari