EY: Strane investicije u europske zemlje pale na najnižu razinu u devet godina

Poslovne zgrade u Frankfurtu Foto: Cornelia Schneider-Frank / Pixabay

Izravna strana ulaganja (FDI) u europsko gospodarstvo 2024. su pala već drugu godinu zaredom, dosegnuvši najnižu razinu u posljednjih devet godina, pokazuje istraživanje kompanije za EY. Prošle godine FDI je pao za 5 posto, pri čemu je Njemačka zabilježila pad projekata od 17 posto zbog tekuće gospodarske i političke nestabilnosti u toj zemlji – iako je zbog investicija došlo do porasta novih radnih mjesta za 35 posto.

Anketirane globalne kompanije iz EY-ovog istraživanja su za razlog pada investicija navele spori rast europskog gospodarstva, konstantno visoke cijene energije i geopolitičko ozračje kao tri najveća rizika koji utječu na njihove odluke o europskim investicijama. Broj projekata koje su najavili američki investitori u Europi pao je za 11 posto u usporedbi s 2023. te za 24 posto u usporedbi s 2022., dijelom i zbog poboljšanja gospodarskih uvjeta u SAD-u, koji se s Europom natječe za ulaganja.

U međuvremenu, trendovi investiranja u Europi ukazuju na sve veći pomak prema unutareuropskim tokovima kapitala. Istraživanje je pokazalo da se od 2015. udio europskih ulaganja iz same Europe povećao za 5 postotnih bodova. “Preko 60 posto naših ulaganja dolazi iz Europe za Europu. Europa mora obaviti domaću zadaću, što znači manji fokus na regulativu i veću usredotočenost na povećanje konkurentnosti,” rekla je za Reutersu partnerica u EY za regiju EMEIA Julie Teigland, dodavši da direktne investicije iz SAD-a predstavljaju tek 18 posto europskog FDI-ja.

Zbog američkih carina nije izgledno da će se izravna strana ulaganja uskoro povećati. Oko 37 posto anketiranih ulagača iz ankete koja je obavljena početkom 2025. odgodilo je, otkazalo ili smanjilo opseg svojih europskih investicija. Unatoč tome, 61 posto anketiranih menadžera vjeruje da će se privlačnost Europe poboljšati u naredne tri godine.

Iako ta brojka predstavlja pad od 14 postotnih bodova u usporedbi s prošlogodišnjim istraživanjem, i dalje je visoka, i u skladu je s razinama zabilježenima u 2021. i 2022. godini, prije ruske invazije na Ukrajinu. “Ako Europljani znaju da ulažu u Europu i da će to donijeti dobre rezultate, to bi se trebalo promatrati kao priliku,” kaže Teigland.

Španjolska, koja je sada četvrta najveća europska zemlja-destinacija za izravna strana ulaganja, zabilježila je porast od 15 posto stranih ulaganja u 2024. godini, u usporedbi s 2023., a zajedno s Italijom pokazuje sve veću konkurentnost južne Europe.

U istraživanju EY Francuska je na vrhu popisa država po privlačenju stranih ulaganja, iako je broj projekata tamo u 2024. u odnosu na prethodnu godinu pao za 14 posto, a stvaranje novih radnih mjesta palo je za 27 posto, i to zbog dugotrajnog razdoblja političke nesigurnosti. Velika Britanija je bila na drugom mjestu u 2024. godini, te je i ona zabilježila pad broja projekata od 13 posto, čemu su pridonijeli niska produktivnost i neke od najviših cijena energije u cijeloj Europi.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari