Europsko regulatorno tijelo za vrijednosne papire (ESMA) upozorila je u petak tvrtke za kripto valute da ne obmanjuju klijente o tome koliko su proizvodi koje nude regulirani, u najnovijem potezu kojim europske vlasti pokušavaju ograničiti rizike kriptoimovine.
Pravila Europske unije o kriptovalutama (MiCA) uključuje razne mjere za zaštitu ulagača, poput primjerice pravila o načinu na koji se čuva imovina klijenata, o zahtjevima za rješavanje pritužbi, navodi se u priopćenju ESMA-e.
Kompanije koje pružaju usluge vezane za kriptoimovinu (CASP) često puta potrošačima nude i regulirane i neregulirane proizvode putem iste platforme, što “dovodi do rizika za ulagače,” jer klijenti nisu nužno svjesni koji proizvodi jesu, i koji nisu, zakonski pokriveni regulativom.
“Neki CASP-ovi čak koriste svoj regulirani status kao marketinški argument, i stvaraju konfuziju između reguliranih i nereguliranih proizvoda i usluga,” kažu iz ESMA-e. Agencija kaže da kompanije za kriptovalute ne bi trebale upotrebljavati svoj regulatorni status kao “promotivni alat” ili implicirati da su kriptoproizvodi i usluge regulirani ako se na njih zapravo ne primjenjuju pravila EU.
Proizvodi i usluge koji ne spadaju pod MiCA propise uključuju izravna ulaganja u robnu trgovinu, kao što je primjerice zlato, ili kredite u kriptovalutama. Financijska regulatorna tijela po cijelom svijetu već su dugo vremena zabrinuta zbog rizika s kojima se suočavaju investitori u kriptovalute. Zbog propasti raznih kriptoplatformi, kao primjerice FTX-a 2022. godine, milijuni ulagača ostali su bez novca.
Prema novim pravilima EU o kriptovalutama kompanije koje nude usluge kriptoimovine moraju dobiti dozvolu za poslovanje od svog nacionalnog regulatora, koja se potom može koristiti kao putovnica za rad širom cijele EU.
ESMA je također u petak izdala smjernice o znanju i stručnosti koje osoblje treba imati da bi se bavila revizijom kompanija koje trguju kriptoimovinom. Priopćenja ESMA-e stižu tek jedan dan nakon što je objavila rezultate stručne istrage malteške procedure izdavanja takvih dozvola, u kojoj je utvrđeno da malteško tijelo za financijske usluge nije dovoljno temeljito istražilo i ocijenilo rizik jedne neimenovane kompanije za kriptovalute.
Pročitajte još:
Utvrđeno je da je, iako je malteško regulatorno tijelo imalo dovoljno stručnog znanja i resursa za odobravanje i nadzor takvih kompanija,0 postupak izdavanja odobrenja tek “djelomično” ispunio očekivanja.
Malteški regulator je u priopćenju objavljenom u četvrtak izjavio da je “ponosan” na svoju ulogu pionira u regulativi digitalne imovine, te nije direktno odgovorio na kritike ESMA-e.