Europske burzovne kompanije pokušavaju privući domaća IPO izdanja koja sve više odlaze u SAD

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Deutsche-boerse-parkett-ffm001.jpg
Deutsche Boerse, Foto: Wikimedia Commons/Dontworry

Dva velika europska burzovna operatera, Deutsche Boerse i Euronext, odlučili su pojačati napore za privlačenje inicijalnih javnih ponuda (IPO), uslijed konkurencije američkih burzi i marketinga i istraživanja koji dovode u pitanje ukorijenjenu percepciju da kompanije koje se uvrštavaju na burzu u New Yorku ostvaruju veće evaluacije.

Burze u Europi i Velikoj Britaniji u posljednje dvije godine trpe nestašicu IPO uvršetnja, dok europske tvrtke često radije izlaze na burzu ili se sele primarno na burze u SAD-u, jer smatraju da se tamo nalazi više kapitala i da u Americi mogu potencijalno istvariti veća vrednovanja tvrtke.

Deutsche Boerse, kompanija koja upravlja frankfurtskom burzom (FSE) upozorava da se kompanije koje za svoj IPO biraju američko tržište često kasnije imaju slabašan rast, veće troškove, te se izlažu većem riziku od tužbi i skupih parničenja, navodi se u istraživanju koje je posljednjih nekoliko tjedana Deutsche Boerse poslao njemačkim kompanijama i savjetnicima za IPO, i kojeg je agencija Reuters dobila na uvid.

U njemu je utvrđeno da je za oko dvije trećine kompanija koje su inicijalno uvrštene na europske burze, uključujući i u Njemačkoj, porasla vrijednost već u prvom danu trgovanja, dok je za usporedbi tek oko polovice europskih kompanija su uvrštenih na američke burze ostvarilo dobitak. Kad se gleda dugoročno, europska IPO uvrštenja također bolje prolaze u Europi nego u SAD-u.

U podacima iz istraživanja ne spominju se iznosi evualuacije IPO-a, iako je u izvješću istaknuto nekoliko primjera kompanija uvrštenih na europskim tržištima koje posluju bolje od njihovih rivala u SAD-u.

Kompanija Euronext, koja upravlja sa sedam burzi u većim europskim gradovima, među kojima su i burze u Amsterdamu i Parizu, također namjerava objaviti sličan dokument u kojem se osporava rašireno mišljenje investicijske javnosti da tvrtke privlače više kapitala na američkim burzama u usporedbi s Europom.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:16_Place_de_la_Bourse,_Paris.jpg
Euronext – burza, Pariz, Foto: Wikimedia Commons/Neoclassicism Enthusiast

“Doista vidimo više konkurencije, ako hoćete, između Europe i američkog tržišta, u pogledu IPO-a, nego između burzi unutar Europe,” rekao je za Reuters Stefan Maassen, šef za tržišta kapitala pri Deutsche Boerse. Burze zarađuju od naknada koje plaćaju kompanije uvrštene na njihove platformama, te od brokera koji na njima trguju vrijednosnim papirima. Smatra se da su burze ključan element za privlačenje investicija.

Europski dužnosnici već neko vrijeme traže načine za produbljivanje europskih tržišta kapitala, jer upravo dubina i veličina američkog tržišta privlače tvrtke koje razmišljaju o uvrštavanju. Indeks S&P 500 ima tržišnu kapitalizaciju od 49.5 bilijuna dolara, što je gotovo četiri puta više od europskog STOXX 600 indeksa, pokazuju podaci LSEG-a, po cijenama od ponedjeljka.

Također se razmatraju i nova pravila na razini Europske unije za IPO uvrštavanja, kako bi se poboljšao pristup tvrtkama financiranju. Pokušaji Deutsche Boerse i Euronexta da smanje privlačnost New Yorka za europske tvrtke slijede primjer londonske burze (LSE) koja je u ožujku proizvela dokument za “razbijanje mitova” u kojem se također preispituje raširena percepcija da kompanije uvrštene u Americi privlače veće vrijednosti od onih u Londonu.

Deutsche Boerse je u svojem dokumentu također naveo da je utvrđeno da su cijene dionica njemačkih kompanija kojima se trguje na američkim burzama u prosjeku pale za 13 posto od 2004. naovamo. Za primjer su naveli internetsku kompaniju za rezervaciju hotela Trivago i maloprodajni lanac Mytheresa, čije dionice su pale nakon inicijalne ponude – dok su za usporedbu novi izdavatelji u Frankfurtu zabilježili porast od 24 posto.

U posljednjih desetak godina oko 130 europskih kompanija ukupne vrijednosti 667 milijardi dolara odlučilo se za IPO ili za prebacivanje primarnog uvrštenja u SAD u zadnjih deset godina, pokazuje istraživanje think tanka za tržišta kapitala New Financial. Međutim, 70 posto njih trenutno trguje ispod cijene određene za IPO, s prosječnim padom od devet posto.

Hina/Epa
Burza u Madridu, Foto: Hina/Epa/A.Bornay

“Moramo svoje prednosti učiniti vidljivijima, i to ne samo globalno, već u konačnici i na našem kućnom pragu,” rekao je utorak predsjednik uprave Deutsche Bank Christian Sewing u govoru u Berlinu u kojem je komentirao selidbu dionica europskih tvrtki u SAD.

Deutsche Boerse upozorava i da se kompanije koje se uvrštavaju na burzu preko međunarodnih granica suočavaju i s potencijalno većim rizikom od tužbi, iako s druge strane neki sudionici na tržištu kažu da češći parnični postupci također omogućavaju dioničarima lakši pristup pravnoj zaštiti.

Previranja zbog američkih carina koja trenutno drmaju američka tržišta također bi mogla učiniti europska tržišta privlačnijima, kažu upravitelji europskih burzovnih tržišta. No, neki trgovci, kao što je Eva-Maria Wiecko, voditeljica za tržište dionica u Njemačkoj i Austriji pri Rothschild & Co., ipak izražavaju skepsu.

Dok je u posljednjih nekoliko godina priljev na tržištu dionica ostvaren na američkom tržištu u rastu, europska su tržišta uvelike imala odljev kapitala. “Nedavno rebalansiranje globalne trgovine samo je mali dio tih brojki, što samo naglašava nastavak relativne snage američkog tržišta,” rekla je Wiecko.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari