Europska unija želi smanjiti birokraciju i u području energetike

Pixabay.com
Europska komisija, Bruxselles, Foto: Pixabay.com

Članice Europske unije žele uključiti i energetsku politiku u šire napore usmjerene na smanjenje birokracije za problematične industrijske sektore, stoji u nacrtu zaključaka pripremljenih za sastanak ministara energetike EU koji će s održati sljedeći mjesec, i kojeg je agencija Reuters dobila na uvid.

Europska komisija pokrenula je inicijativu za smanjenje raznih slojeva birokracije za koje europske kompanije kažu da ih stavljaju u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju iz Kine i SAD-a, gdje američka vlada predsjednika Trumpa u posljednjih nekoliko mjeseci agresivno uklanja regulativu i razne propise.

Nakon što je u veljači objavila prvi val tzv. “omnibus paketa za pojednostavljenje mjera” kojim bi se trebala srezati neka pravila o izvješćivanju vezana za održivost, Komisija sada razmatra koji bi se još europski propisi mogli ukinuti kako bi se smanjilo birokratsko opterećenje.

Očekuje se da će 27 država članica EU podržati uvrštenje i energetske politike u te mjere, navodi se u nacrtu zaključaka za ministarski sastanak 16. lipnja. U njemu se podržavaju planovi za pojednostavnjenje većeg broja europskih zakona, i kaže da “se očekuje da će to imati velik utjecaj na smanjenje regulatornog opterećenja za tvrtke u energetskom sektoru, kao i energetski intenzivne industrije, a da su istovremeno i dalje usklađene s ciljevima europske politike.”

Diplomati Europske unije još uvijek pregovaraju o zaključcima iz nacrta, koji bi se mogli izmijeniti prije nego ih ministri odobre u lipnju. Napori Bruxellesa u smjeru pojednostavljenja biorokracije zasad su naišli na dvojake reakcije. Dok neke industrije podržavaju takve najave i u njima vide povećanje vlastite konkurentnosti, neke velike kompanije su rekle da se u predloženim mjerama ne nudi rasterećenje od birokracije – a neki ulagači i aktivisti kritiziraju i slabljenje pravila o održivosti i kažu da je to udarac europskim naporima za suzbijanje klimatskih promjena.

Mjere koje zemlje žele pojednostaviti vezane su za propisane obaveze EU za uštedu energije, te europska pravila o štetnim emisijama metana, potvrdilo je nekoliko diplomatskih izvora za Reuters. Diplomati su rekli da se očekuje da u konačnoj verziji zaključaka neće biti riječi o planovima Brusxellesa da u lipnju predloži zakonske odredbe za potpunu zabranu uvoza ruskog prirodnog plina do kraja 2027. godine.

Diplomati kažu da je zato što članice EU moraju jednoglasno odobriti zaključke, što znači da ih bilo koja od 27 vlada Europske unije može blokirati. Mađarska i Slovačka su već rekle da se protive planu o ukidanju zvoza ruskih energenata.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari