Europska unija prošle je godine uvezla energenata u vrijednosti od 375,9 milijardi eura, što je ukupno iznosilo 720,4 milijuna tona.
U usporedbi s prethodnom godinom, pokazuju podaci Europskog ureda za statistiku Eurostata, smanjen je uvoz neto mase za 7,1 posto, kao i vrijednosno za 16,2 posto.
Kod nafte je, pak, zabilježen pad vrijednosti uvezenih naftnih ulja za 4,7 i količinskog uvoza za 2,4 posto.
Uvozni ukapljeni plin također bilježi snažan pad vrijednosti od čak 39,1 posto i volumena od 15,1 posto u odnosu na 2023. godinu.

Sličan trend zabilježen je i kod prirodnog plina u plinovitom stanju, koji je pao za 30,2 posto.
Najvažniji partneri za uvoz naftnih ulja u EU bile su Sjedinjene Američke Države sa 16,1, Norveška s 13,5 i Kazahstan odakle je uvezeno 11,5 posto ukupne količine naftnih ulja.
Pročitajte još:
Sjedinjene Američke Države osigurale su i gotovo polovicu, odnosno 45,3 posto, uvezenog ukapljenog prirodnog plina. Slijede Rusija sa 17,5 i Alžir sa 10,7 posto.
Najveći dio prirodnog plina u plinovitom stanju dolazi iz Norveške, 45,6 posto, i Alžira, 19,3 posto.
2 Odgovora
Pad vrijednosti uvoza ukapljenog plina i naftnih derivata također odražava niže cijene na globalnom tržištu. Ovaj trend može biti potaknuti smanjenjem energetske ovisnosti EU, većim korištenjem obnovljivih izvora energije i smanjenom potrošnjom.
Stišće se energetska kočnica!