Europska unija priprema protumjere za Trumpove carine, Von der Leyen poziva na pregovore

Hina/Epa
Predsjednica EK, Ursula von der Leyen, pred Europskim parlamentom, Foto: Hina/Epa/R.Wittek

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen opisala je namete američkog predsjednika Donalda Trumpa koje je odlučio uvesti brojnim državama svijeta kao udarac za globalno gospodarstvo, i rekla da je Europska unija spremna odgovoriti protumjerama “u slučaju neuspjeha pregovora s Washingtonom.”

Von der Leyen je rekla da EU već dovršava svoj prvi paket odmazde na ranije uvedene carine na čelik i aluminj, kojim će se uvesti uvozni namet na robu u vrijednosti 26 milijardi eura iz SAD-a sredinom travnja.

“Sada se pripremamo za daljnje protumjere, kako bismo zaštitili naše interese i naše kompanije ako pregovori propadnu,” istaknula je Von der Leyen u priopćenju koje je u četvrtak pročitala u gradu Samarkand u Uzbekistanu, uoči summita čelnika Europske unije i središnje Azije.

Trump je u srijedu predstavio minimalni namet od 10 posto za većinu robe koja se uvozi u SAD, a za Europsku uniju je odredio dvostruko veću stopu od 20 posto. Von der Leyen nije govorila o detaljima budućih mjera Europske unije.

Glasnogovornik francuske vlade rekao je da će dodatne europske mjere koje se odnose na “širi raspon roba i usluga” stupiti na snagu koncem travnja. Ništa još nije odlučeno, ali čini se da će fokus biti na uslugama – a posebice digitalnim uslugama. Talijanska premijerka Giorgia Meloni komentirala je u srijedu navečer da će EU pokušati postići sporazum sa SAD-om kako bi se izbjegao trgovinski rat – ali nije isključila ni mogućnost “prikladnog” europskog odgovora.

Priroda takvog odgovora će biti glavna tema razgovora na sastanku ministara trgovine zemalja članica EU u ponedjeljak u Luxembourgu.

U ratu nametima na robnu razmjenu Europa može manje toga gađati nego Washington, budući da je uvoz američke robe u EU 2024. godine iznosio 334 milijarde eura, u usporedbi s 532 milijarde eura izvoza iz Europe u SAD. EU također ne želi ciljati ni izvoz američke nafte i plina, koji čini gotovo četvrtinu ukupnog uvoza iz SAD-a, kao ni farmaceutske proizvode koji čine oko 10 posto uvoza iz Amerike.

Ignacio Garcia Bercero, iz think-tanka Bruegela u Bruxellesu i bivši glavni pregovarač Europske unije za planirani, ali nikad ostvareni, trgovinski sporazum između EU i SAD-a, izjavio je da Europi danas treba pametnija, preciznije usmjerena odmazda koja je maksimizirala politički učinak u SAD-u.

Rekao je da bi EU primjerice mogao upotrijebiti mnogo šire protumjere, kojima bi se američkim kompanijama mogao ograničiti pristup javnim natječajima, ili tržištima usluga u Europskoj uniji, od onih financijskih do tehnoloških. Trumpova odluka da poreznu politiku i regulativu Europske unije opisuje kao namete i da zbog njih uvodi “recipročne carine” moglo bi se interpretirati kao iznuđivanje, kazao je Garcia Bercero.

Trump tvrdi da je uvozni namet EU “efektivno 39 posto,” a Trump pritom kritizira i pravila EU o porezu na dodanu vrijednost (PDV), kao i regulativu iz područja javnog zdravstva zbog koje je američka piletina isključena s europskog tržišta. EU kaže da PDV nije trgovinski namet – iako SAD nema PDV, iz Bruxellesa kažu da je on sličan američkom porezu na promet, kojeg naplaćuju lokalne vlasti i vlasti saveznih država.

Svjetska trgovinska organizacija (WTO) kaže da je prosječna carinska stopa Europske unije 5 posto, dok iz Europske komisije kažu da je prosječna carinska stopa za robu kojom se trguje između EU i SAD-a oko 1 posto, na obje strane.

Europska carinska stopa na uvoz automobila je 10 posto, iznad američkih carina na vozila od 2,5 posto, no SAD ima poseban namet od 25 posto za uvoz pickup kamioneta, što je najveći segment američkog tržišta automobila. Europska središnja banka procijenila je da bi opća carinska stopa SAD-a od 25 posto na europsku robu smanjila rast cijele eurozone za 0,3 postotna boda u prvih godinu dana. Protumjere Europske unije za američku robu dovele bi do još većeg smanjenja, na 0,5 posto.

EU se također suočava i s američkom carinom od 25 posto na čelik i aluminij, 25 posto na sve automobile – što stupa na snagu u četvrtak – kao dok će se ista stopa primjenjivati i na automobilske dijelove za mjesec dana. Najvjerojatnije kasnije će Trump uvesti i nove namete za farmaceutske proizvode.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron u četvrtak će se sastati s predstavnicima francuskih poslovnih sektora koji će najviše biti pogođeni novim američkim nametima, koji će se primjenjivati od subote.

Von der Leyen je dodala da “duboko žali” zbog poteza SAD-a i upozorila na “ogromne posljedice” koje će njegove mjere imati za globalno gospodarstvo, dodavši da se slaže s Trumpom da su “neki” nepošteno iskoristili globalna trgovinska pravila, te da je spremna podržati rad na njihovoj reformi. “Nije prekasno rješavati te probleme pregovorima,” zaključuje Von der Leyen.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari