Europa zapadnim investitorima predaje milijarde zamrznutog ruskog novca

Pixabay.com
Novac, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Euroclear navodno planira zaplijeniti i preraspodijeliti milijarde eura ruskih sredstava koja su zamrznuta kod te belgijske klirinške tvrtke. Novac će se koristiti za kompenzaciju zapadnim investitorima nakon što je Moskva posljednjih mjeseci zaplijenila gotovinu tih investitora koja se nalazila u Rusiji. Ovo su novi pokušaji obje strane da povrate milijarde izgubljenih sredstava zbog rata u Ukrajini.

Euroclear će raspodijeliti tri milijarde iz fonda od 10 milijardi eura koji pripada ruskim subjektima i pojedincima pogođenim sankcijama Europske unije nakon invazije Moskve na Ukrajinu 2022. godine. Taj potez označava novu razinu odmazde Europe. Europska unija promijenila je svoj režim sankcija krajem prošle godine, dopuštajući isplatu zapadnim ulagačima u takvim okolnostima.

U prošlosti je Zapad namještao zajmove i plaćanja Ukrajini od kamata na zamrznutu rusku imovinu, što je ruski predsjednik Vladimir Putin osudio kao krađu. Planiranu isplatu potaknuli su nalozi ruske vlade o oduzimanju milijardi eura od zapadnih investitora prošle godine. Euroclear je bio pod pritiskom međunarodnih investitora da oslobodi taj novac.

Euroclear je u ožujku dobio odobrenje Belgije, svog glavnog pravnog tijela, za isplatu. Zatim je obavijestio klijente o nadolazećim plaćanjima, prema Reutersu. Euroclear je naglasio da provodi sankcije, ali da ne donosi odluke o obliku sankcija ili njihovom ukidanju.

Isplate zapadnim investitorima navodno neće biti izdvojene iz više od 200 milijardi eura rezervi ruske središnje banke koje su zamrznute u EU. Međutim, to će smanjiti zalihe ruskog bogatstva, koje uključuju gotovinu, dionice i obveznice, a koje se gotovo u potpunosti drže u Euroclearu, što je EU-u dalo prednost nad Moskvom. Neki su se nadali da bi se zamrznuta ruska imovina mogla koristiti za obnovu Ukrajine.

Zapadni investitori imaju milijarde eura u Rusiji, od zaplijenjenih tvornica do gotovine. Europska odluka da investitorima preda dio zamrznutog ruskog bogatstva nailazi na kritike.

“Oduzimanje ruske imovine i njezino davanje zapadnim investitorima bilo bi moralno neprihvatljivo. To bi predstavljalo političku odluku o davanju prioriteta zapadnim tvrtkama nad poreznim obveznicima. Sva zamrznuta imovina koja ne ide za obnovu Ukrajine morat će biti pokrivena od strane poreznih obveznika”, rekao je Jacob Kirkegaard, stručnjak za sankcije pri Petersonovom institutu za međunarodnu ekonomiju, čije je sjedište u Washingtonu.

Euroclear inače drži veliki dio sankcioniranog ruskog bogatstva u Europi, više od 180 milijardi eura. Povrat tog novca važan je za Moskvu i potaknuo je otprilike 100 sudskih postupaka protiv Eurocleara. Moskva je prošle godine upozorila da će uzvratiti ako se njezina zamrznuta imovina zaplijeni i iskoristi za Ukrajinu te je ranije ove godine promijenila zakon, što joj je omogućilo da to i učini.

U proteklim mjesecima, Moskva je zaplijenila tri milijarde eura gotovine koju je Euroclear držao u depozitoriju u Rusiji kako bi obeštetila ruske investitore pogođene zapadnim sankcijama. Clearstream, dio njemačke burze koji poput Eurocleara skladišti vrijednosne papire poput dionica i obveznica za trgovce, također se našao u sličnoj situaciji. I tvrtka sa sjedištem u Luksemburgu navodno će isplatiti slične iznose zamrznutog ruskog novca zapadnim investitorima, ali u manjem opsegu. Riječ je o nekoliko stotina milijuna eura.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari