EU želi kroz Pakt za vještine do 2030. godine ostvariti prekvalifikaciju 25 milijuna ljudi

Posao, ilustracija, Foto: Fauxels/Pexels

Više od 6,1 milijuna ljudi prošlo je osposobljavanje za stjecanje novih vještina u okviru Pakta za vještine kojega je Europska unija (EU) pokrenula prije pet godina, objavila je Europska komisija.

U tom okviru koji služi za uklanjanje nedostataka u vještinama u pojedinim gospodarskim sektorima sudjeluju javne i privatne organizacije diljem EU-a koje surađuju kako bi utvrdile nedostatke u vještinama i poduzele konkretne mjere za njihovo rješavanje.

Od 2020. godine paktu se pridružilo više od 3.200 organizacije koje ulažu u razvoj vještina, a među njima su pojedine industrije, socijalni partneri, pružatelji usluga obrazovanja i osposobljavanja, lokalna tijela uprave i službe za zapošljavanje.

Rezultati godišnjeg istraživanja Pakta za vještine za prošlu godinu pokazuju da je ubrzana potpora radnicima i poduzećima u cijelom gospodarstvu, a cilj je do 2030. godine prekvalificirati više od 25 milijuna ljudi.

Osim sektorskih partnerstava postoje i regionalna partnerstva koja promiču ciljeve Pakta o vještinama na razini pojedine regije u nekoj od zemalja članica ili na razini pojedine makro-regije koja se prostire preko više zemalja članica koje dijele zemljopisne i gospodarske veze. Također se povezuju različite regije koje imaju slične izazove koje se tiču vještina.

Mogućnost edukacije, Foto: Pixabay.com

Godišnje je istraživanje utvrdilo da je u 2024. razvijeno ili ažurirano gotovo 48 tisuća programa osposobljavanja, a više od 42 tisuće dionika se pridružilo mrežama vještina koje podupiru članovi pakta čime se poboljšala suradnja među akterima uključenim u obrazovanje i osposobljavanje.

Čak 84 posto ispitanika smatra da je Pakt o vještinama vrijedna inicijativa jer olakšava suradnju, pristup financiranju i prikupljanje informacija o vještinama.

Istraživanje pokazuje i da upravo regionalna partnerstva igraju važnu ulogu. Trenutačno ih ima 12 diljem Europe.

Nedavno su uspostavljena dva nova takva partnerstva. Regionalno partnerstvo za vještine za Pirinejski poluotok potiče razvoj vještina za zrakoplovno-svemirski i obrambeni sektor u Španjolskoj i Portugalu, a Regionalno partnerstvo za vještine za regiju zapadnog Balkana podupire prekograničnu suradnju radi jačanja vještina za zelenu i digitalnu tranziciju u toj regiji.

Godišnji pregled Pakta za vještine za 2024. bio je otvoren od 28. siječnja do 25. veljače ove godine. Primio je odgovore od 999 članica pakta u svim državama članicama EU-a i u devet zemalja kandidatkinja ili zemalja u Europskom gospodarskom prostoru.

Pakt za vještine pokrenut je u studenome 2020. Njime se podupiru partnerstva za vještine kojima se odgovara na potrebe tržišta rada i potiče zelena i digitalna tranzicija. Paktom se podupire i provedba europskog stupa socijalnih prava i glavnih ciljeva EU-a u pogledu zapošljavanja i osposobljavanja.

Članovi pakta potpisuju povelju i obvezuju se na konkretne mjere za usavršavanje i prekvalifikaciju u skladu s načelima kvalitetnog osposobljavanja, cjeloživotnog učenja i uključenosti. Pakt članovima nudi pristup mogućnostima umrežavanja, platformama za razmjenu znanja i smjernicama o financiranju sredstvima EU-a.

4 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari