Europska komisija je odlučila proširiti paletu partnerstava u okviru programa Obzor Europa na inovacije u području naprednih materijala, tekstila i fotonaponskih sustava mobiliziranjem oko milijardu eura.
Svijest o zaostajanju u Europskoj uniji (EU) u konkurentnosti za Kinom i SAD-om u području naprednih tehnologija već je dobrano zaživjela u Bruxellesu, pa se javlja sve više inicijativa koje pokušavaju na različitim poljima dati vjetar u leđa europskim tvrtkama.
Proračun programa Obzor Europa namijenjenog financiranju istraživanja i inovacija za razdoblje od 2021. do 2027. godine iznosi 93,5 milijardi eura. U europskim partnerstvima za različite sektore u okviru Obzora Europa sudjeluju Europska komisija te tvrtke i institucije iz privatnog i javnog sektora.
Kreiranje tri nova partnersva bi trebalo pridonijeti snaženju zelene tranzicije, održivosti poslovanja tvrtki te ojačati tehnološku suverenost i industrijsku konkurentnosti, smatra Bruxelles.
Za inovacije u području fotonaponskih sustava Europska komisija i privatni partneri bi trebali od ove do 2030. godine uložiti ukupno do 480 milijuna eura, svaka strana po 50 posto.
“Tim partnerstvom ćemo ojačati položaj Europe u globalnoj fotonaponskoj industriji i poduprijeti prelazak na energiju iz obnovljivih izvora, posebno solarnu energiju. Njime će se povećati europski kapaciteti za proizvodnju fotonaponskih proizvoda, razviti otporniji lanac vrijednosti u EU-u i smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima suradnjom u cijelom lancu vrijednosti fotonaponskih proizvoda”, navodi Europska komisija.
Europsko partnerstvo za tekstil budućnosti trebalo bi donijeti preobrazbu tekstilne industrije prema održivosti i kružnosti, a u njega bi Bruxelles i privatni partneri do 2030. trebali uložiti do ukupno 60 milijuna eura, odnosno svaka od dvije strane po 30 milijuna.
Toj je inicijativi cilj potaknuti digitalne inovacije i nove poslovne modele te pomoći da industrija ostane konkurentna, otporna i održiva na globalnom tržištu.
Oko pet milijuna tona odjeće, ili 12 kilograma po osobi, svake se godine baca u EU-u, a za svakih 1000 tona prikupljenog tekstila za reciklažu može se stvoriti 25 do 30 novih radnih mjesta, procjena je Europske komisije. Ambicija o proizvodnji odjeće od recikliranog i kvalitetnijeg materijala odvija se pod sloganom “brza moda je izvan mode”.
Konačno, treće novo partnerstvo je ono za inovativne napredne materijale gdje bi Europska komisija i privatni partneri u idućih pet godina uložili do najviše 250 milijuna eura svaki.
Pročitajte još:
“Partnerstvo će odgovoriti na industrijske potrebe i ubrzati dizajn, razvoj i industrijsku primjenu sigurnih i održivih naprednih materijala i povezanih tehnologija prikladnih za kružno gospodarstvo”, poručuje Bruxelles.
Strateška područja za razvoj kod naprednih materijala su energetika, mobilnost, građevina i elektronika.
Jedan odgovor
Dobra odluka komisije, treba ta sredstva pametno iskoristiti