Europska regulatorna tijela planiraju provesti prvi stres-test za analizu ranjivosti u financijskom sustavu izvan banaka zbog bojazni od rizika uslijed rasta slabije reguliranih područja financija kao što su hedge fondovi ili fondovi rizičnog kapitala.
Takav stres-test, namijenjen ispitivanju rizika mogućeg tržišnog poremećaja u tim segmentima za cjelokupni financijski sustav, uključio bi i mirovinske fondove te osiguravateljske kuće.
Za to područje financijskog tržišta u Hrvatskoj je nadležna Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA).
Zasad su još uvijek u tijeku razgovori o detaljima takvog testa nebankarskih institucija, no europski dužnosnici optimistično smatraju da bi on mogao biti pokrenut iduće godine.
Vjerojatno ovakav potez Bruxellesa neće navući osmijeh na lice onima koji upravljaju hedge fondovima, novčanim fondovima ili onima rizičnog kapitala iako bi trebao jer je dovoljno prisjetiti se financijske krize iz 2008. godine i štete koju mogu nanijeti ozbiljni poremećaji u financijskom sustavu.
Od te krize kreditiranje se u popriličnoj mjeri pomaknulo iz djelokruga banaka prema drugim financijskim subjektima koji se onda ponašaju kao klasični kreditori, no uz bitno slabiju razinu regulacije.
Na nebankarski financijski sektor je krajem 2023. otpadala četvrtina od 19 bilijuna eura kredita u eurozoni, pokazuju podaci Europske središnje banke (ESB).
ESB je objavio i da se sve više kredita dodjeljuje putem osiguravateljskih tvrtki i mirovinskih fondova, a regulatori su posljedično zabrinuti oko potencijalnih učinaka nedovoljnog nadzora.
Osim toga, kreditiranje takvih nebankarskih financijskih institucija od banaka u eurozoni se utrostručilo od 1999. i krajem 2023. je došlo na šest bilijuna eura.
“Mogli smo vidjeti neke epizode kada se likvidnosna kriza prelijevala iz nebankarskih financijskih institucija. Stoga je bitno da se to razumije i dobro regulira”, prenosi Financial Times riječi predsjednice nadzornog odbora ESB-a Claudie Buch.
Dodaje da nisu sve nebankarske financijske institucije rizičnije od banaka, ali je potrebno rizik obuhvatiti regulativom na pravi način.
Regulatori u Europskoj uniji (EU) iskazuju zabrinutost i zbog sporosti postrožavanja pravila za poslovanje novčanih fondova koji su važan izvor financiranja za banke. Minimalna likvidnosna potraživanja za njih su u EU niža no u SAD-u ili Ujedinjenom Kraljevstvu.
Čak su i neka nacionalna regulatorna tijela u EU najavila planove za testiranje nebankovnih financijskih institucija poput Francuske.
Cilj je testova utvrditi kako se kriza može širiti među različitim dijelovima financijskog sustava i može li se financijski šok povećati umjesto da ga se kroz sustav apsorbira.
Pročitajte još:
Europska komisija je protekloga tjedna objavila da će za godinu dana do početka 2027. odgoditi primjenu strožih kapitalnih zahtjeva vezanih za bankarsko trgovanje vrijednosnicama kako bi se vidjelo hoće li SAD implementirati pravila dogovorena u okviru Bazelskog odbora za nadzor banaka, tijela koje postavlja standarda globalno za regulaciju bankovnog sektora.
Bank of England je već prošle godine proveo sličan stres-test nebankovnog financijskog sektora i objavljeno je da je stupanj otpornosti na krize relativno visok, no da prodaja imovine ispod cijene zbog poremećaja može povećati opseg krize, posebice jer mnogi imaju neadekvatna očekivanja o svojoj sposobnosti prikupljanja gotovine u slučaju krizne situacije.
:
2 Odgovora
Važno je da regulatori ne gledaju samo banke, već i ostale sudionike tržišta
zanimljivo sa financijskog dijela.