EU i Kina pred WTO rješavaju spor o mliječnim proizvodima, na listi i hrvatski proizvodi

Stockcake.com
Mliječni proizvodi EU pod istragom Kine, Foto: Stockcake.com

Europska komisija poduzela je prve korake kako bi osporila kinesku protusubvencijsku istragu o nekim izvozima mliječnih proizvoda iz bloka, tvrdeći da se temelji na upitnim optužbama i nedostatnim dokazima i pozivajući na njezin hitni prekid.

Ova objava Europske komisije otvara mogućnost za konzultacije u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) kako bi se riješio ovaj spor prije nego što dalje eskalira. U svom priopćenju za tisak, Komisija osuđuje “postupke zlouporabe” Pekinga i obećava da će zaštititi Zajedničku poljoprivrednu politiku (CAP), program subvencija vrijedan više milijardi za poljoprivrednike u EU.

Kineska istraga o mliječnim proizvodima u EU temelji se na upitnim optužbama i nedostatnim dokazima, stoga ćemo je nastaviti snažno osporavati na svim dostupnim mjestima, pozivajući Kinu da je odmah okonča”, rekao je Valdis Dombrovskis, izvršni potpredsjednik Komisije zadužen za trgovinu.

Prema Komisiji, ovo je i prvi put da je izvršna vlast pozvala na konzultacije s WTO-om u prvoj fazi antisubvencijske istrage.

Kinesku istragu – koju su zatražile dvije industrijske skupine koje podupire država – pokrenulo je krajem kolovoza Ministarstvo trgovine Kine, podsjeća Euronews, a usmjerena je na subvencije EU u proizvodnji svježeg i prerađenog sira, plavog sira i drugih proizvoda od sira, mlijeka i vrhnja.

Istragom je obuhvaćeno osam država članica – Austrija, Belgija, Hrvatska, Češka, Finska, Irska, Italija i Rumunjska.

Reagirajući na priopćenje EK, Europska mliječna udruga (EDA), lobi koji predstavlja industriju prerade mlijeka u bloku, pozdravila je inicijativu Komisije i rekla da je kineska istraga uzrokovala dodatno administrativno opterećenje za proizvođače.

“Za europsko vrhnje i sir, ponovno smo ‘taoci’ nepovezanog trgovinskog dosjea. Računamo na Europsku komisiju da osigura da nećemo postati kolateralna šteta trgovinskih napetosti između naše Unije i Narodne Republike Kine”, rekao je Alexander Anton, glavni tajnik EDA-e.

Pixabay.com
Kravlji sir, Hrvatska, ilustracija Foto: Pixabay.com

Prošle je godine EU izvezao 1,76 milijardi eura mliječnih proizvoda u Kinu, što je pad u odnosu na 2,08 milijardi eura 2022. Među državama članicama, Irska je bila vodeći izvoznik.

Kinesku istragu svjetski analitičari ocijenili su kao „milo za drago“ budući da je uslijedila manje od 24 sata nakon što je Komisija ažurirala svoj prijedlog za uvođenje dodatnih carina do 36,3 posto na uvoz električnih vozila kineske proizvodnje.

Bruxelles je optužio Peking da svoja električna vozila zasipa subvencijama kako bi umjetno smanjio njihovu maloprodajnu cijenu i potisnuo europske tvrtke s unosnog tržišta. Predložene pristojbe, koje se razlikuju ovisno o marki, trebale bi nadoknaditi ovaj financijski nedostatak i osigurati poštenije tržišno natjecanje između EU i kineskih proizvođača električnih vozila.

Kineski su dužnosnici od samog početka žestoko osporavali nalaze Komisije, nazivajući ih “golim protekcionističkim činom” koji je “konstruirao i preuveličao takozvane subvencije”. Zemlja je postupno započela nekoliko istraga osjetljivih izvoznih proizvoda iz EU, poput mliječnih proizvoda, svinjetine i rakije, što je izazvalo strah od nadolazećeg trgovinskog rata.

Istovremeno, Peking je nastojao postići dogovorno rješenje za spor oko električnih vozila i zaštititi domaće tvrtke od visokih carina, koje bi bile povrh postojeće stope od deset posto. No, unatoč diplomatskom pritisku, napetosti između Kine i EU, ocjenjuje Euronews, i dalje su visoke.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari