Europska komisija (EK) pokreće dva nova poziva na podnošenje prijedloga za korištenje ukupnog iznosa od 3,4 milijarde eura sa ciljem ubrzanja uvođenja inovativnih tehnologija dekarbonizacije u Europi, što uključuje i proizvodnju baterija za električna vozila.
Istodobno, pokreće i drugu dražbu Europske banke za vodik kako bi se ubrzala proizvodnja zelenog vodika u Europskom gospodarskom prostoru, a tu je proračun vrijedan 1,2 milijarde eura iz fondova Europske unije te 700 milijuna eura iz triju država članica.
U okviru proračuna od 3,4 milijarde eura iznos od 2,4 milijarde bit će usmjeren na projekte vezane za tehnologije s nultom stopom emisija, odnosno projekte vezane na proizvodnju komponenata za energiju iz obnovljivih izvora, skladištenje energije, dizalice topline i proizvodnju vodika.
Procjena kvalitete projekata temeljit će se na njihovom potencijalu za smanjenje emisija stakleničkih plinova, stupnju inovativnosti, zrelosti projekta, mogućnosti replikacije i troškovnoj učinkovitosti. Države članice imat će mogućnost nadopuniti financiranje iz nacionalnih programa.
S milijardu eura poduprijet će se inovativna proizvodnja baterijskih ćelija za električna vozila ili uvođenje inovativnih proizvodnih tehnika, postupaka i tehnologije na tom polju. Elektromobilnost se smatra ključnom za uspjeh Europske unije u prelasku na čistu energiju, kao i za njezinu konkurentnost.
EK i Europska investicijska banka pokrenule su od ovoga mjeseca i novo partnerstvo za potporu ulaganjima u sektor proizvodnje baterija u EU-u kroz jamstva za zajmove u vrijednosti od 200 milijuna eura.
Proračun za drugu dražbu u okviru Europske banke za vodik povećan je za 400 milijuna eura u usporedbi s prvom dražbom na 1,2 milijarde eura. Bit je poduprijeti proizvođače vodika kategoriziranog kao obnovljivo gorivo nebiološkog podrijetla. Pritom će se podupirati projekti neovisno o sektoru u kojem će se vodik iz obnovljivih izvora koristiti.
Štoviše, EK predviđa i mehanizam kojim će se državama članicama omogućiti financiranje projekata koji na dražbi nisu odabrani za potporu zbog proračunskih ograničenja. Time se zapravo pojedinim državama omogućava upotreba nacionalnih sredstava za potporu projekata na svom državnom području bez potrebe za provođenjem dražbi na nacionalnoj razini.
Španjolska, Litva i Austrija u tom su okviru već odlučile ukupno izdvojiti do 836 milijuna eura nacionalnih sredstava za potporu projektima proizvodnje vodika iz obnovljivih izvora na svom tlu.
Nositelji projekata za tehnologije s nultom stopom emisija i proizvodnju baterija mogu se prijaviti na pozive za dodjelu sredstava do 24. travnja 2025. godine, a očekuje se da će uspješni podnositelji potpisati sporazume o dodjeli bespovratnih novaca do prvog tromjesečja 2026, objavljeno je iz EK-a.
Pročitajte još:
Za dražbe za vodik ponuditelji se moraju prijaviti do 20. veljače 2025. putem portala EU-a za financiranje i natječaje. Sporazumi o dodjeli sredstava bit će potpisani u roku od devet mjeseci od zatvaranja poziva.
Dosad je Inovacijski fond EU-a dodijelio oko 7,2 milijardi eura za više od 120 inovativnih projekata. Podsjetimo, Europska unija želi postići klimatsku neutralnost do 2050. godine.
Jedan odgovor
Top.