ESB upozorio – banke u eurozoni podižu vrijednost nekretnina i prikrivaju stanje s kreditima

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/European_Central_Bank_in_blues.jpg/1024px-European_Central_Bank_in_blues.jpg
Zgrada ESB-a, Frankfurt, Foto: Wikimedia Commons/SolomonSree

Neke od vodećih banaka eurozone potencijalno namjerno podižu vrijednost komercijalnih nekretnina, prikrivajući pogoršanje kredita sektoru koji se bori s velikim smanjenjem, utvrdila je inspekcija Europske središnje banke (ESB).

Cijene komercijalnih nekretnina oštro su pale zbog viših troškova zaduživanja i slabe potražnje dok se tvrtke prilagođavaju stvarnosti nakon pandemije, a ESB procjenjuje da su cijene pale za gotovo desetinu samo prošle godine.

“Inspekcijski timovi otkrili su niz problema u načinu na koji banke naručuju ili provode procjene. S višim kamatnim stopama i nižom potražnjom koja opterećuje ključne segmente, veća je vjerojatnost da će se zajmoprimci suočiti s izazovima servisiranja duga”, objavila je ESB u Nadzornom biltenu, prenosi Reuters.

Neke banke koriste neprikladne definicije tržišne vrijednosti, a neke se ne suočavaju s realnošću da je tržište u oštrom padu, navodi se u Biltenu, što sugerira da bi neki od kolaterala koji podupiru zajmove mogli vrijediti manje nego što se pretpostavlja.

Inspektori ESB-a otkrili su tijekom nadzora i da su 2022. i 2023. godine neke banke temeljile procjene na podacima o transakcijama iz 2021. ili ranije, tvrdeći da je bilo premalo poslova u novijoj prošlosti da bi se prilagodile procjene.

Nije izvršena nikakva prilagodba koja bi odražavala pad tržišta i vrlo različite gospodarske okolnosti, ne samo povećanje inflacije i kamatnih stopa ESB-a”, rekla je središnja banka, koja je provodila kampanju inspekcije izloženosti komercijalne imovine na licu mjesta.

Neke banke također tumače tržišnu vrijednost kao brojku koju se nadaju postići kada stvarno budu u poziciji prodati, čak i ako transakcije mogu trajati mjesecima ili čak godinama.

Međutim, ESB smatra da se vrednovanje mora temeljiti na ekonomskoj stvarnosti na referentni datum, a ne kada bi tržišno okruženje moglo biti povoljnije.

Supervizor se također usprotivio bankama koje kombiniraju više različitih procjena. Kada se procjene razlikuju, banke bi trebale preispitati metodologiju, a ne samo prihvatiti brojku, kaže se u Biltenu.

Inspektori su također otkrili da neke banke ne primjenjuju veće troškove izgradnje na nove objekte i prihvaćaju pretjerano optimistične procjene uz pretpostavku da će kupac najbolje i najbolje iskoristiti nekretninu.

13 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari