Inflacija u prosincu, mjerena indeksom potrošačkih cijena, na godišnjoj je razini porasla za 3,4 posto, dok su u odnosu na studeni 2024. bila veća za 0,1 posto, pokazala je druga procjena Državnog zavoda za statistiku.
Promatrano prema glavnim skupinama, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama restorani i hoteli, za 9,6 posto, razna dobra i usluge za 6,7 posto, zdravlje za 5,5 te Obrazovanje za 5,4 posto.
Rast je zabilježne i u kategorijama hrana i bezalkoholna pića za 5,1 posto, rekreacija i kultura za 4,9, alkoholna pića i duhan za 3,3 te stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva za 2,8 posto.
Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena u komunikacijama, i to za četiri posto.
Na mjesečnoj razini najviše su u prosjeku porasle cijene u skupinama prijevoz, za 0,7 posto, stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, 0,5 posto, Hrana i bezalkoholna pića, zdravlje te razna dobra i usluge, po svakoj skupini za 0,4 posto.
Poskupljenja u odnosu na studeni ublažio je pad cijena u skupini odjeća i obuća za 4,2 posto.
Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), na godišnjoj je razini od porasta cijena došlo u komponentama usluge za 5,6 posto, hrana, piće i duhan za četiri posto, energija za 1,8 te industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije za 0,7 posto.
Pročitajte još:
Na mjesečnoj, pak, poskupljenje je zabilježeno u komponentama usluge i Energija za 0,6 posto te Hrana, piće i duhan za 0,4 posto, dok su cijene pale u industrijskim neprehrambenim proizvodima bez energije za 0,9 posto.
Time je potvrđena prva procjena inflacija koju je DZS objavio 7. siječnja.
Jedan odgovor
To je ništa u usporedbi sa banana državama Južne Amerike