Dok SAD ukida izuzeće od carina za male pošiljke, neki trgovci odustaju od američkog tržišta; EU razmatra slične mjere protiv kineskog uvoza

Ilustracija: Preis_King / Pixabay

Američko ukidanje bescarinskog režima za male poštanske pošiljke stupa na snagu u petak. Dok neki trgovci na malo pokušavaju naći privremena rješenja u nadi da će se od visokih nameta na kraju odustati, drugi su odlučili sasvim prestati s prodajom američkim kupcima iz SAD-a.

Zbog ukidanja takozvanih de minimis pravila koje je dopuštalo da se na pakete s robom naručenom online u vrijednosti do 800 dolara ne plaćaju uvozne pristojbe roba podrijetlom iz Kine i Hong Konga sad će biti izložena carinskim nametima od 145 posto. Tu odluku je prošli mjesec donio američki predsjednik Donalda Trumpa, u potezu kojim je narušena globalna trgovina, i koji je odmah doveo do oštre reakcije Pekinga.

Primjerice britanska kozmetička kompanija Space NK pauzirala je sve narudžbe i dostavu za američke kupce, i u priopćenju od srijede navela da to čine “kako bi izbjegli da se netočni ili dodatni troškovi primjenjuju na narudžbe naših kupaca.” U tome nije jedina. Kompanija Understance, sa sjedištem u kanadskom Vancouveru, koja prodaje grudnjake i žensko donje rublje koji se proizvode u Kini, poručila je kupcima preko objave na Instagramu da zbog carina više neće slati pošiljke u SAD.

“Ovo je prelazak s nula posto davanja na 145 posto, što je doista neodrživo za tvrtke, ali je neodrživo i za kupce. Vidjeli smo da mnoge male i srednje velike kompanije radije jednostavno odustaju od američkog tržišta,” rekla je Cindy Allen iz konzultantske kompanije Trade Force Multiplier.

Za američke kupce uvozni nameti mogu varirati ovisno o načinu otpreme. Za robu koju dostavlja američka državna pošta USPS carina će iznositi 120 posto vrijednosti pošiljke, ili 100 dolara po paketu, što bi se trebalo u lipnju povećati na 200 dolara, po smjernicama koje je objavila američka carinska uprava.

Veće kompanije koje žele nastaviti s prodajom na američkom tržištu prisiljeni su povisiti cijene. Britanski trgovac odjećom Oh Polly povećao je cijene u SAD-u za 20 posto u odnosu na druga tržišta na kojima posluje, te razmatra nova povećanja ako ovaj carinski režim ostane na snazi. Singapurski div Shein, poznat po proizvodima tzv. brze mode, pokušao je smiriti američke kupce porukom na Instagramu u četvrtak, rekavši da “neki proizvodi mogu imati drugačije cijene nego prije, no većina naših kolekcija će ostati povoljna, kao i dosad.” Shein prodaje odjeću koja je uglavnom proizvedena u Kini, a SAD im je daleko najveće tržište.

Temu, međunarodni ogranak kineskog holdinga za online trgovinu PDD Holdings, na svojim stranicama već ističe proizvode koji su već u američkim skladištima, i opisuje ih kao “lokalne,” jer na njih se ne moraju plaćati uvozni nameti. No, proizvoda uvezenih prije 2. svibnja prije ili kasnije će ponestati. U proteklih nekoliko tjedana i Shein i Temu uvelike su smanjili izdvajanja za digitalno oglašavanje na američkom tržištu.

De minimis pravilo je isprva uvedeno kako bi se olakšala internetska prodaja i potaknula međunarodna trgovina. No, u posljednjih nekoliko godina to pravilo postalo je predmet kritika sa svim strana političkog spektra jer olakšava ilegalne pošiljke kemikalija iz Kine od kojih se proizvodi opasna droga fentanil, kao i eksplozivan rast uvoza jeftine odjeće, igračaka i namještaja proizvedenog u Kini, preko internetskih platformi kao što su Temu, Shein ili Amazon Haul.

Pexels.com
Pošiljke, Foto: Pexels.com/Tima Miroshnichenko

Male pošiljke su također koristile kao kanal za krivotvorenu robu. 2024. godine pošiljke male vrijednosti činile su 97 posto svih zapljena koje je obavila američka carinska uprava, zbog povreda intelektualnog vlasništva. Ukidanjem mjere de minimis, prodavači robe proizvedene u Kini sad moraju američkim carinskim tijelima pružiti detaljnije informacije o tome gdje se proizvodi svaka komponenta njihovog proizvoda, što značajno povećava administrativno opterećenje. Uz goleme carinske troškove, nova pravila odvraćaju male trgovce od slanja bilo čega u SAD.

Predsjednica uprave američke dostavne kompanije UPS, Carol Tomé, rekla je u utorak da brojne male i srednje velike tvrtke koje su njihovi poslovni klijenti 100 posto svoje robe dobavljaju iz Kine. Američka online trgovina za male obrte i rukotvorine Etsy obavijestila je podavače da će im omogućiti da lakše pojasne podrijetlo njihovih proizvoda, budući da se carine primjenjuju na temelju mjesta proizvodnje robe, a ne mjesta s kojeg je pošiljka poslana.

S druge strane, iako će ukidanje bescarinskog režima bez sumnje imati veliki utjecaj na online trgovinu, nova pravila bi mogla biti dobra vijest za trgovce koji se ne oslanjaju toliko na internetsku prodaju, ili se bave proizvodima koji ne ovise o kineskoj proizvodnji. Iz britanske kompanije za brzu modu Primark, koja prodaje odjeću u SAD-a isključivo u fizičkim trgovina širom zemlje, kažu da bi nova pravila za njih mogla biti pozitivna, i da bi se Amerikanci zbog njih mogli početi u većem broju vraćati u zasad prazne trgovačke centre.

Nakon Trumpove najave iz siječnja koja sad stupa na snagu, i Europska komisija je početkom veljače iznijela svoj prijedlog ukidanja bescarinskog režima za male pošiljke. U Europi se carina ne mora plaćati na pošiljke do 150 eura vrijednosti, a u EU je broj takvih pošiljki iz tzv. trećih zemalja eksponencijalno rastao u godinama nakon pandemije Covida-19 – samo 2024. bilo je 4,6 milijardi takvih pošiljki, ili dvostruko u odnosu na 2023. godinu, te trostruko u odnosu na 2022.

Pixabay.com
Američke carine. Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Kao glavne probleme s takvim volumenom pošiljki Komisija navodi otežano praćenje jesu li ti proizvodi u skladu s europskim propisima, prodaja lažne robe, te utjecaj na okoliš kojeg toliki ogroman broj paketa stvara zbog emisija tijekom transporta i dostave. Prijedlog tek treba biti izglasan, no Komisija već obećava da bi nakon godinu dana primjene novih pravila analizirala njihov efekt.

Sektorska udruga online trgovine Ecommerce Europe pozdravile je te željene izmjene. “Time bi se ostvarila veća konkurentnost utakmice između europskih i ne-europskih trgovaca, te bi se time pomoglo smanjenje podcjenjivanja deklarirane vrijednosti pošiljki, čime se izbjegavaju i varaju carinski propisi,” napisali su u priopćenju iz veljače.

U međuvremenu u Europi je sve veća zabrinutost da će zbog Trumpovog zatvaranja de minimis režima kineski paketi preplaviti europsko tržište. U četvrtak je francuski ministar za industriju Éric Lombard najavio planove francuske vlade da nagovori druge zemlje EU na uvođenje posebne “dostavne naknade” za male pošiljke iz trećih zemalja, što bi se potencijalno moglo uvesti do 2026.

Francuska je već uvela namet za proizvođače brze mode, a rad na sličnim mjerama, u svrhu “zaštite zdravlja potrošača, kao i okoliša” najavile su Danska, Švedska i Norveška, koje također zagovaraju ukidanje de minimis odredbe. Francuska udruga internetskih trgovaca FEVAD, koja okuplja više od 800 kompanija uključujući i francuski Amazon i Vinted, pozdravila je Lombardovu najavu i rekla da je to dobar korak u rješavanju “neopravdane prednosti koju uživaju azijske online trgovine.”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari