Istarski župan Boris Miletić u Zagrebu je preuzeo ugovor vrijedan 15 milijuna eura za prvu fazu izgradnje Sustava javnog navodnjavanja Petrovija, na području Umaga, koji mu je uručio potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić.
Ova županija je, na natječaj iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., prijavila projekt „Potpore za sustave javnog navodnjavanja“ te će sve prihvatljive troškove financirati s 85 posto Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj i 15 posto Republika Hrvatska.
„Bez vode nema sigurne poljoprivredne proizvodnje i zato gradimo sustave javnog navodnjavanja diljem Istre. Nakon uspješne izgradnje Sustava javnog navodnjavanja Valtura i Červar Porat-Bašarinka, danas s ponosom najavljujem nastavak razvoja infrastrukture za navodnjavanje, odnosno početak izgradnje prve faze Sustava javnog navodnjavanja Petrovija na području grada Umaga, ukupne vrijednosti 15 milijuna eura. U Istri je jasno kako imamo strateški cilj, a to je razvijena poljoprivreda. Primjenom suvremenih održivih tehnologija, uz racionalno korištenje prirodnog bogatstva, činimo dodatne iskorake za ovaj važan gospodarski sektor. Ulaganje u poljoprivredu nije samo investicija usmjerena podizanju kvalitete naše prehrane, već je ona usmjerena i prema očuvanju ruralnog razvoja i ekonomske stabilnosti“, rekao je župan Miletić.
Istakao je i kako je poljoprivreda temelj budućnosti Istre, a navodnjavanje je ključni preduvjet za stabilnu, konkurentnu i otpornu poljoprivrednu proizvodnju, osobito u uvjetima sve izraženijih klimatskih promjena.
Sustav javnog navodnjavanja Petrovija, na području Umaga, omogućit će navodnjavanje 280 hektara bruto poljoprivrednih površina. Područje obrađuje oko 20 krajnjih korisnika, od kojih je više od 70 posto već potpisalo predugovore o budućem priključenju na sustav i korištenju sustava javnog navodnjavanja koji se sastoji od akumulacije kapaciteta 550.000 m3, 11 kilometara cjevovoda, crpne stanice, bazena, priključaka i nadzorno-upravljačkog sustava, priopćila je Istarska županija.

Akumulacija se puni vodom iz vodoopskrbnog sustava Istarskog vodovoda d.o.o. Buzet. Do sada je realizirana potrebna projektna i studijska dokumentacija te je ishodovana sva dokumentacija, uključujući i akte za gradnju.
Ugovori vrijedni 67 milijuna eura
Ministar poljoprivrede uručio je ukupno 18 od ukupno 19 ugovora za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju vrijedne 67 milijuna eura.
Riječ je o ugovorima za intervencije 73.10, 74.01. i 73.12 iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., odnosno za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, potpore malim poljoprivrednicima te potpore za sustave javnog navodnjavanja.
Za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju dodijeljeno je osam ugovora vrijednih 4,1 milijun eura, za potpore za sustave javnog navodnjavanja pet ugovora vrijednih 62,8 milijuna eura, za potpore malim poljoprivrednicima pet ugovora vrijednih 124 tisuće eura.
Ministar Vlajčić je tom prilikom izrazio uvjerenje da će svim potpisnicima ugovora odobrena sredstva biti dodatan iskorak u daljnjem razvoju i napretku njihova poslovanja. Podsjetio je i kako je prošli tjedan poljoprivrednicima isplaćeno 83 milijuna eura za izravna plaćanja i IAKS mjere na temelju zahtjeva za jedinstvene potpore iz 2024. čime je osigurana likvidnost i kontinuitet proizvodnje.

Važnim je istaknuo i novi prijedlog Uredbe koji je prošli tjedan predstavila Europska komisija, kojom se značajno pojednostavljuje provedba Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), s posebnim naglaskom na smanjenje administrativnih zahtjeva za poljoprivrednike i nacionalne institucije država članica Europske unije.
U fokusu prijedloga je administrativno rasterećenje korisnika potpora, navodi Hina, a među ključnim novostima ističe se mogućnost brže i fleksibilnije dodjele financijske pomoći poljoprivrednicima pogođenima prirodnim nepogodama i katastrofama.
Pročitajte još:
Naime, EU članice više neće ovisiti isključivo o sredstvima takozvane poljoprivredne pričuve i morati prolaziti kroz dugotrajnu proceduru odobrenja Europske komisije za dodjelu pomoći za sanaciju nastalih šteta.
Novi prijedlog omogućuje preusmjeravanje dijela sredstava iz nacionalnih omotnica za tu svrhu, a kako je kazao Vlajčić, to rješenje su još u listopadu 2023. predložile Hrvatska i Slovenija i ono je sada uvršteno u prijedlog izmjene europskog zakonodavnog okvira.
“To je velika stvar za svakog poljoprivrednika koji zna što znači čekati sredstva kada ih hitno trebaju”, ustvrdio je Vlajčić.