Cipar postaje plinski div i povećava europsku energetsku sigurnost

Pixabay.com
Plinovodne cijevi, Foto: Pixabay.com

Energetski div ExxonMobil s partnerom tvrtkom Qatar Energy otkrio je novo nalazište plina ispred obala Cipra što može doprinijeti većoj energetskoj sigurnosti Europske unije, pogotovo u kontekstu odustajanja od ruskog plina.

Ciparska vlada je objavila da su ExxonMobil i Qatar Energy došli do drugoga otkrića plinskog nalazišta južno od Cipra.

Po ocjeni geopolitičkog stručnjaka u američkom think-tanku Foreign Policy Research Institute Johna Sitilidesa, koju prenosi Euronews, novo nalazište može ojačati energetsku suradnju između Cipra, Grčke i Izraela.

Glasnogovornik ciparske vlade Konstantinos Letymbiotis izjavio je da je dopredsjednik ExxonMobila John Ardill izvijestio ciparskog predsjednika Nikosa Christodoulidesa o otkriću.

Riječ je o nalazištu pronađenom oko 190 kilometara jugozapadno od Cipra na dubini od 1.921 metara. Zasad nije objavljena procjena količina plina već je samo rečeno da će se obaviti dodatna istraživanja idućih mjeseci.

ExxonMobil i Qatar Energy imaju dozvole za istraživanje za dva područja unutar ciparske isključive ekonomske zone. Prije šest godina taj je konzorcij pronašao izvorište Glaucus-1 unutar istog bloka gdje se nalazi i ovo novo nalazište Pegaz-1. Ciparske su vlasti objavile da su procijenjene količine plina za Glaucus-1 oko 104 milijarde kubičnih metara.

U zadnjih 14 godina u vodama oko Cipra je otkrivano šest nalazišta plina.

Na tri nalazišta rade talijanska tvrtka Eni i francuski Total i na dva od ta tri nalazišta procijenjene količine su oko 150 milijardi kubičnih metara plina. Treće se nalazište još procjenjuje.

Za usporedbu recimo da Hrvatska u zadnje vrijeme troši oko 2,5 milijarde kubičnih metara plina godišnje, a sama proizvodi manje od milijarde.

Na prvom od tih šest nalazišta imena Afrodita procijenjena je količina od 150 milijardi kubičnih metara. Na njemu rade Chevron, NewMed Energy i Shell.

Za neka od tih polja postignut je sporazum s Egiptom za transport plina u tu zemlju što se onda koristi za tamošnju domaću potrošnju te za preradu i izvoz prema europskim zemljama te drugim tržištima.




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari