Cijene nafte u četvrtak su ostale gotovo nepromijenjene, dok su investitori procjenjuju očekivanja čvrste zimske potražnje za gorivom i velike povećane zalihe goriva u SAD-u, najvećem svjetskom potrošaču nafte, uz makroekonomske zabrinutosti.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu niži su za šest centi i iznose 76,10 američkih dolara po barelu dok su ugovori za američku WTI sirovu naftu niži za pet centi, i iznose 73,27 dolara.
Oba referentna indeksa niža su više od jedan posto u srijedu jer su jači dolar i veće od očekivanih zalihe goriva u SAD-u pritisnule cijene.
“Tržište nafte još uvijek se bori s proturječnim silama – sezonska potražnja podržava optimiste, dok makroekonomski podaci podržavaju jači američki dolar srednjoročno, što može postaviti granicu za daljnje povećanje cijena,” rekao je za Reuters viši tržišni analitičar u OANDA-i, Kelvin Wong.
Analitičari JPMorgana očekuju da će potražnja za naftom u siječnju porasti za 1,4 milijuna barela dnevno u odnosu na prošlu godinu, dosegnuvši 101,4 milijuna barela dnevno, uglavnom zbog “povećane upotrebe goriva za grijanje na sjevernoj hemisferi.”
“Globalna potražnja za naftom očekuje se da će ostati snažna tijekom siječnja, potaknuta hladnijim zimskim uvjetima od prosjeka, koji povećavaju potrošnju goriva za grijanje, kao i ranijim početkom putničkih aktivnosti u Kini zbog praznika povodom kineske Nove godine”, naveli su analitičari.
Struktura tržišta Brent ugovora također ukazuje na to da trgovci sve više brinu o smanjenju opskrbe dok potražnja raste.
Premija za prvi mjesec Brent ugovora u odnosu na ugovor za šest mjeseci unaprijed dostigla je najvišu razinu od kolovoza u srijedu. Širenje ovakve backwardation strukture, kada su terminski za promptnu isporuku skuplji od onih za kasniju isporuku, obično ukazuje na smanjenje opskrbe ili povećanje potražnje.
Unatoč tome, podaci američke Uprave za energetske informacije (EIA) pokazali su povećanje zaliha benzina i dizelskih goriva prošlog tjedna u SAD-u. Američki dolar dodatno je ojačao u četvrtak, podržan rastom prinosa na obveznice prije ulaska novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću 20. siječnja.
Pročitajte još:
Očekuje se i da će cijene WTI sirove nafte oscilirati unutar raspona od 67,55 do 77,95 dolara do veljače, dok tržište čeka više jasnoće o politikama Trumpove administracije i novim fiskalnim poticajima iz Kine, rekao je Wong iz OANDA-e.
U međuvremenu, opskrba sirovom naftom iz Saudijske Arabije prema Kini trebala bi pasti u veljači u odnosu na prethodni mjesec, rekli su trgovački izvori u četvrtak, nakon što je kraljevstvo povisilo svoje službene prodajne cijene za Aziju prvi put u tri mjeseca.