Cijene nafte stabilne uoči sastanka članica OPEC+

Stockcake.com
Naftna bušotina u pustinji, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte stabilizirale su se u srijedu, dok su tržišta procjenjivala potencijalni utjecaj sporazuma o prekidu vatre između Izraela i Hezbollaha, te uoči sastanka proizvođača OPEC+ koji će se održati u nedjelju.

Terminski ugovori za Brent naftu porasli su za pet centi, dosegnuvši 72,86 dolara po barelu na jutarnjem trgovanju, dok su terminski ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu skuplji za tri centa, na 68,80 dolara po barelu.

Cijene nafte trenutačno su podcijenjene zbog tržišnog deficita i potencijalnih prijetnji opskrbi iz Irana zbog mogućih sankcija pod novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, prema mišljenju čelnika odjela za istraživanje roba u Goldman Sachsu i Morgan Stanleyju.

Smatramo da su cijene nafte otprilike pet dolara po barelu podcijenjene u odnosu na poštenu vrijednost na temelju razine zaliha,“ izjavio je Daan Struyven, supredsjednik globalnog istraživanja roba u Goldman Sachsu, novinarima u srijedu.

Procjenjuje se da je tržište nafte tijekom protekle godine bilo u deficitu od oko pola milijuna barela dnevno, objasnio je Struyven a prenosi Reuters, dodajući kako je vjerojatno da će Kina i SAD nastaviti popunjavati svoje strateške rezerve radi energetske sigurnosti.

Istaknuo je da bi ovi čimbenici, s manjom proizvodnjom proizvođača iz grupe OPEC+ i mogućim pooštravanjem sankcija Iranu – što bi moglo smanjiti opskrbu za oko 1 milijun barela dnevno – mogli kratkoročno podići cijene nafte.

„Govorimo o ravnoteži tijekom otprilike godinu dana unaprijed, tako da mislim da cijena nafte već sada u određenoj mjeri odražava očekivanja za ono što slijedi,“ dodao je.

Predviđa se da će Brent nafta dosegnuti vrhunac od oko 78 dolara po barelu do idućeg lipnja, prije nego što padne na 71 dolar do 2026. godine, budući da postoji značajan višak kapaciteta za rješavanje nestašica opskrbe ako bude potrebno, naveo je Struyven.

Martijn Rats, glavni strateg za robu u Morgan Stanleyju, prošlog je tjedna za Reuters izjavio da bi cijene nafte trebale biti nekoliko dolara više zbog niske razine zaliha.

„Možemo dio ovoga pripisati slabijoj potražnji, ali je također bilo i slabije ponude. Na mnogo načina, priča o nadolazećem višku ponude stvar je sljedeće godine,“ rekao je Rats.

Iako se očekuje da će višak opskrbe sljedeće godine dosegnuti 1 milijun barela dnevno, potaknut proizvodnjom izvan OPEC+ skupine, Rats je naglasio da ne postoji povijesni presedan za takav višak, budući da proizvođači obično smanjuju proizvodnju, a potražnja raste kada cijene padnu.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari