Cijene nafte nastavile su rasti u utorak zbog zabrinutosti oko opskrbe naftom iz Rusije i Irana te prijetnji sankcijama.
Cijena terminskih ugovora Brent nafte porasla je za 55 centi i iznosi 76,42 američka dolara (oko 71,60 eura) po barelu, dok je cijena američke nafte West Texas Intermediate (WTI) nafte veća za 50 centi i iznosi 72,82 dolara (oko 68,60 eura). Oba ugovora ostvarila su dobitke od gotovo dva posto u prethodnoj sesiji nakon tri uzastopna tjedna gubitaka.
„Ovo je više vođeno financijskim razlozima i averzijom prema cijeni nego temeljnim faktorima. Brent je pao s više od 80 dolara (oko 75,50 eura) po barelu (sredinom siječnja) na 74 dolara (oko 70,20 eura) (prošli tjedan), pa je sada vrijeme da se opet zauzme pozicija“, rekao je analitičar LSEG-a Anh Pham.
Oporavak je uslijedio usprkos naznakama da opskrba postaje uža, rekli su analitičari ANZ-a u istraživačkom bilješku, prenosi Reuters. Analitičari ANZ-a primijetili su i da je ruska proizvodnja nafte bila ispod svoje kvote u sklopu OPEC+ u siječnju, što je ublažilo zabrinutost zbog viška opskrbe. Proizvodnja je pala na 8,962 milijuna barela dnevno i za 16.000 barela dnevno je bila ispod odobrenih razina prema sporazumu o proizvodnji.
Dostava ruske nafte u Kinu i Indiju, najveće svjetske uvoznice nafte, značajno je poremećena prošlomjesečnim američkim sankcijama koje su ciljale tankere, proizvođače i osiguravatelje.
Povećanju zabrinutosti zbog opskrbe pridonose i američke sankcije na mreže koje prevoze iransku naftu u Kinu nakon što je predsjednik Donald Trump prošlog tjedna obnovio svoju politiku „maksimalnog pritiska“ na iranske izvoz nafte.
Međutim, protivnička strana rasta cijena bila je najnovija tarifa koju je Trump uveo, koja bi mogla smanjiti globalni rast i potražnju za energijom. Trump je u ponedjeljak znatno povećao carine na uvoz čelika i aluminija u SAD na 25 posto „bez iznimki ili izuzeća“, kako bi pomogao industrijama u poteškoćama, što bi moglo povećati rizik od trgovinskog rata na više frontova.
Tarifa će pogoditi milijune tona uvoza čelika i aluminija iz Kanade, Brazila, Meksika, Južne Koreje i drugih zemalja.
Na potražnju za naftom utječe i odluka američke Savezne rezerve da pričekaju do sljedećeg tromjesečja prije nego što ponovno smanje kamatne stope, prema većini ekonomista u anketi Reutersa koji su prethodno očekivali smanjenje u ožujku.
Pročitajte još:
Fed se suočava s prijetnjom rasta inflacije zbog Trumpovih politika. Održavanje viših kamatnih stopa moglo bi ograničiti ekonomski rast, što bi utjecalo na rast potražnje za naftom.
Očekuje se da su zalihe nafte i benzina u SAD-u porasle prošlog tjedna, dok su zalihe destilata vjerojatno pale, pokazala je preliminarna anketa Reutersa u ponedjeljak.
Anketa je provedena prije tjednih izvještaja industrijske grupe Američkog naftnog instituta, koji bi trebali biti objavljeni tijekom dana, te izvještaja administracije za informacija o energiji koji se očekuje u srijedu.
Jedan odgovor
Opskrba….postoji li riječ sa više suglasnika zaredom?