Cijene nafte porasle su drugi dan zaredom u četvrtak, potaknute zabrinutostima zbog potencijalnih poremećaja opskrbe uslijed američkih sankcija Rusiji, većeg od očekivanog pada zaliha sirove nafte u SAD-u te optimističnijih izgleda za globalnu potražnju.
Terminski ugovori za Brent naftu porasli su za 23 centa na 82,26 američka dolara (75,56 eura) po barelu, nakon što su u prethodnoj sesiji porasli za 2,6 posto, dosegnuvši najvišu cijenu od 26. srpnja prošle godine. Terminski ugovori za američki naftu West Texas Intermediate (WTI) porasli su za 28 centi na 80,32 dolara (73,85 eura) po barelu, nakon što su u srijedu zabilježili rast od 3,3 posto što je, kako Reuters napominje, i najviša cijena od 19. srpnja 2024.
Zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog su tjedna pale na najnižu razinu od travnja 2022., budući da su izvozi porasli, a uvozi pali, izvijestila je u srijedu Uprava za energetske informacije (EIA). Pad od dva milijuna barela bio je znatno veći od očekivanog smanjenja od 992 tisuće barela prema anketi Reutersa.
Ovaj pad dodatno je pojačao zabrinutost oko globalne opskrbe nakon što su SAD proširile sankcije na ruske proizvođače nafte i tankere. Nove američke mjere sankcija natjerale su glavne ruske kupce da traže alternativne dobavljače, dok su troškovi prijevoza također značajno porasli.
Bidenova administracija u srijedu je uvela stotine dodatnih sankcija usmjerenih na vojno-industrijsku bazu Rusije i sheme zaobilaženja sankcija.
U međuvremenu, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici, poznati kao OPEC+, koji već dvije godine smanjuju proizvodnju, vjerojatno će biti oprezni s povećanjem opskrbe unatoč nedavnom rastu cijena, izjavio je Rory Johnston, osnivač Commodity Contexta.
“Proizvođači su se toliko puta razočarali protekle godine da će vjerojatno biti oprezni prije nego što započnu proces ublažavanja rezova,” rekao je Johnston.
Ograničavanje rasta cijena nafte dogodilo se nakon što su Izrael i Hamas postigli dogovor o prekidu sukoba u Gazi te o razmjeni izraelskih talaca za palestinske zatvorenike, prema službenim informacijama.
Što se tiče potražnje, globalna potrošnja nafte povećana je za 1,2 milijuna barela dnevno u prva dva tjedna 2025. u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, što je nešto ispod očekivanja, napisali su analitičari JPMorgana u bilješci.
Pročitajte još:
Analitičari predviđaju rast potražnje za naftom od 1,4 milijuna barela dnevno na godišnjoj razini u nadolazećim tjednima, potaknut povećanim putovanjima u Indiji tijekom velikog festivala te proslavama Lunarnog Nove godine u Kini krajem siječnja.
Neki ulagači također razmatraju mogućnost smanjenja kamatnih stopa američkih Federalnih rezervi do kraja godine, potaknuto podacima o smanjenju temeljne inflacije u SAD-u, što bi moglo podržati gospodarske aktivnosti i potrošnju energije.