Cijene nafte blago su porasle na azijskom tržištu nakon što su tri uzastopna dana padale jer je američki trgovinski sporazuma s Japanom ukazao na napredak u pogledu carina, iako je rast bio ograničen jer ulagači više ne očekuju napredak na summitu EU-a i Kine.
Terminski ugovori sirove nafte Brent porasli su za 21 cent, ili 0,31 posto, na 68,80 dolara po barelu. Terminski ugovori američke sirove nafte West Texas Intermediate (WTI) porasli su za 17 centi, ili 0,26 posto, na 65,48 dolara po barelu.
Oba referentna indeksa pala su za oko jedan posto u prethodnom trgovanju nakon što je EU izjavila da razmatra protumjere protiv američkih carina jer ulagači smatraju da se neće postići dogovor prije 1. kolovoza 2025.
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je jučer da su SAD i Japan postigli trgovinski sporazum koji uključuje carinu od 15 posto na američki uvoz iz Japana. Također je rekao da je Japan pristao na ulaganja u SAD u vrijednosti od 468,76 milijardi eura. Istodobno, očekivanja na tržištu su slaba kada je riječ o summitu EU-a i Kine, koji će testirati njihovo jedinstvo i odlučnost usred rastućih trgovinskih napetosti s Pekingom i Washingtonom, prenosi Reuters.
“Čini se da je usporio pad cijena, ali ne očekujem veliki rast zbog trgovinskog sporazuma između SAD-a i Japana jer će prepreke i kašnjenja o kojima se izvještava u pregovorima s EU-om i Kinom i dalje utjecati na ulagače”, rekla je Vandana Hari, osnivačica tvrtke za analizu tržišta nafte Vanda Insights.
Kineski ministar trgovine i šef trgovine Europske unije vodili su raspravu o gospodarskoj i trgovinskoj suradnji, kao i o drugim pitanjima s kojima se obje strane suočavaju uoči summita, priopćilo je kinesko ministarstvo.
S druge strane, zalihe američke sirove nafte i benzina navodno su pale prošli tjedan. Zalihe destilata porasle su za 3,48 milijuna barela. Analitičari ING-a smatraju da će niske zalihe sirove nafte pružiti određenu podršku cijenama čak i ako se očekuje veliki višak na tržištu tijekom godine.
Pročitajte još:
Još jedan pozitivan znak za tržište sirove nafte je i to što je američki ministar energetike jučer izjavio da će SAD razmotriti sankcioniranje ruske nafte kako bi se okončao rat u Ukrajini.
EU je u petak odobrila svoj 18. paket sankcija protiv Rusije, snizivši gornju granicu cijene ruske sirove nafte. No, analitičari su rekli da paket neće biti učinkovit ako i SAD ne bude sudjelovao.