Cijene nafte porasle zbog situacije u Siriji

Pixabay.com
Naftna bušotina, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte porasle su nakon što je pad režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada unio veću neizvjesnost na Bliski istok, iako su dobici ograničeni sve manjom potražnjom za sljedeću godinu.

Terminski ugovori nafte Brent porasli su za 36 centi, ili 0,51 posto, na 71,48 dolara. Terminski ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) sirove nafte porasli su za 37 centi, ili 0,55 posto, na 67,57 dolara po barelu.

Sirijski pobunjenici objavili su u nedjelju na državnoj televiziji da su svrgnuli predsjednika al-Assada, eliminirajući dinastiju staru 50 godina, što je uplašilo mnoge jer smatraju da bi moglo doći do novog vala nestabilnosti u regiji koja je već zahvaćena ratom.

Saudi Aramco, najveći svjetski izvoznik sirove nafte, smanjio je svoje cijene za siječanj 2025. za azijske kupce na najnižu razinu od početka 2021., dok slaba potražnja Kine, najvećeg uvoznika, opterećuje tržište.

U četvrtak su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici, grupa poznata kao OPEC+, odgodili početak povećanja proizvodnje nafte za tri mjeseca, do travnja, i produljili potpuno povlačenje smanjenja proizvodnje za godinu dana, do kraja 2026.

OPEC+, koji je odgovoran za oko polovicu svjetske proizvodnje nafte, planirao je započeti s povećanjem proizvodnje od listopada 2024., ali usporavanje globalne potražnje, posebno od Kine, i rastuća proizvodnja drugdje, prisilili su ga da nekoliko puta odgodi taj plan.

Broj naftnih i plinskih platformi postavljenih u Sjedinjenim Američkim Državama prošlog je tjedna također dosegao najvišu razinu od sredine rujna, što ukazuje na rastuću proizvodnju najvećeg svjetskog proizvođača sirove nafte. S viškom ponude, do kojeg bi moglo doći iduće godine, i Brent i WTI bilježe gubitke posljednja dva tjedna.

Ulagači se pripremaju za tjedan prepun informacija koje bi mogle utjecati na tržište, uključujući i izvješće o inflaciji u SAD-u koje će biti objavljeno u srijedu i koje će im pomoći da predvide planove Federalnih rezervi za kamatne stope.

Analitičari ANZ-a rekli su da čak ni Fedova dodatna smanjenja kamatnih stopa vjerojatno neće ublažiti zabrinutost ulagača o slabljenju globalnog gospodarskog rasta i njegovom utjecaju na potražnju, prenosi Reuters.

Također, Peking će ovog tjedna biti domaćin konferencije na kojoj se očekuje da će političari predstaviti planove za gospodarstvo zemlje u 2025. godini. Potrošačka inflacija u Kini dosegla je petomjesečnu najnižu razinu u studenom, dok se tvornička deflacija zadržala, što ukazuje na to da napori da se podupre oslabljena gospodarska potražnja imaju ograničen učinak.

4 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari