Cijene nafte porasle su danas, krećući se prema svom prvom tjednom rastu od kraja studenog, jer su dodatne sankcije Iranu i Rusiji pojačale zabrinutost oko opskrbe.
Terminski ugovori nafte Brent porasli su za pet centi na 73,46 američka dolara po barelu, dok je američka sirova nafta West Texas Intermediate porasla za osam centi na 70,1 dolara po barelu. Oba ugovora su na putu tjednog rasta za više od tri posto zbog zabrinutosti oko prekida opskrbe nakon novih sankcija Rusiji i Iranu, te nade da bi kineske poticajne mjere mogle povećati potražnju.
Kineski podaci ovog tjedna pokazali su da je uvoz sirove nafte porastao u studenom na godišnjoj razini, prvi put u sedam mjeseci, potaknut nižim cijenama i gomilanjem zaliha.
“Vidjeli smo mali oporavak marži rafinerija od najnižih vrijednosti u rujnu, ali nemojte misliti da je to nešto što bi opravdalo količine uvoza sirove nafte u studenom”, rekao je Warren Patterson, ING-ov voditelj istraživanja roba.
Uvoz sirove nafte od strane najvećeg svjetskog uvoznika trebao bi ostati visok do početka 2025. jer rafinerije povećavaju opskrbu od najvećeg izvoznika Saudijske Arabije, a na to su se odlučile zbog nižih cijena, prenosi Reuters, dok neovisne rafinerije žure iskoristiti svoje kvote.
Međunarodna agencija za energiju povećala je svoju prognozu rasta globalne potražnje za naftom u 2025. na 1,1 milijun barela dnevno s 990.000 bpd prošlog mjeseca, zbog nedavnih poticajnih mjera u Kini, navodi se u mjesečnom izvješću o tržištu nafte.
Međutim, predviđa se suficit za sljedeću godinu, kada bi zemlje koje nisu članice skupine OPEC+ trebale povećati opskrbu za oko 1,5 milijuna barela dnevno, što će pokrenuti Argentina, Brazil, Kanada, Gvajana i Sjedinjene Države.
Pročitajte još:
Tri najveća kanadska proizvođača nafte predviđaju veću proizvodnju u 2025. Nadovezujući se na rekordnu proizvodnju u SAD-u, Goldman Sachs očekuje da će proizvodnja nafte iz škriljevca porasti za 600.000 barela po danu u 2025. godini, iako bi rast mogao usporiti ako Brent padne ispod 70 dolara po barelu.
Ulagači također predviđaju da će Fed sljedeći tjedan smanjiti troškove zaduživanja te da će i sljedeće godine nastaviti s daljnjim smanjenjima, nakon što su neočekivano porasli tjedni zahtjevi za osiguranjem od nezaposlenosti.
7 Odgovora
opet
Ma uvijek se ima opravdanje za povećanje cijena
Ma tu se vise ne zna tko pije a tko placa
Iako ima viška naftne proizvodnje na svijetskom tržitšu, opet poskupljenje. Amerika ima monopol i jasno je kad se ide sa sankcijama tko najviše profitira.
Cijene nafte rastu i padaju kak se neko sjeti, nebitne su sankcije ili bilo kaj drugo.
Sve se to vrti u krug jedan tjedan padaju drugi rastu i tako u nedogled
Porast cijena nafte zbog sankcija protiv Irana i Rusije ističe geopolitičke napetosti koje utječu na opskrbu energentima. Ova volatilnost potiče promišljanje o održivijim izvorima energije i smanjenju ovisnosti o fosilnim gorivima.