Cijene nafte pale zbog pregovora o zaustavljanju sukoba na Bliskom istoku

Stockcake
Naftna platforma, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte pale su u utorak jer se SAD trudi da postigne prekid sukoba na Bliskom istoku, a na tržište je utjecalo i usporavanje rasta potražnje u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte.

Terminski ugovori nafte Brent za isporuku u prosincu pali su za 19 centi, ili 0,3 posto, na 74,1 dolar za barel. Terminski ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) nafte za isporuku u studenom pali su za 18 centi na 70,43 dolara po barelu. Terminski ugovori WTI-ja kojima se aktivnije trguje za prosinac, koji će uskoro postati glavni mjesec, pali su za 14 centi ili 0,2 posto, na 69,9 dolara po barelu.

I Brent i WTI porasli su za gotovo dva posto u ponedjeljak, nadoknadivši dio prošlotjednog pada od više od sedam posto, iako nisu prestali sukobi na Bliskom istoku, navodi Reuters, a tržište je još uvijek nervozno zbog očekivane odmazde Izraela protiv Irana koja bi mogla dovesti do poremećaja u opskrbi naftom.

Američki državni tajnik Antony Blinken uputio se u ponedjeljak na Bliski istok tražeći ponovno pokretanje pregovora o okončanju rata u Gazi i smirivanju širenja sukoba u Libanonu.

“Cijene sirove nafte fluktuiraju kao odgovor na mješovite vijesti s Bliskog istoka jer se situacija izmjenjuje između eskalacije i deeskalacije. Očekuje se rast tržišta ako se pojave jasniji znakovi gospodarskog oporavka Kine, poduprtog poticajnim mjerama Pekinga i poboljšanjem američkog gospodarstva nakon smanjenja kamatnih stopa. No dobici će vjerojatno biti ograničeni trajnom neizvjesnošću oko ukupnih globalnih gospodarskih izgleda”, rekao je Satoru Yoshida, analitičar iz Rakuten Securitiesa.

Kina je u ponedjeljak snizila referentne kamatne stope na kredite, nakon smanjenja ostalih kamatnih stopa prošlog mjeseca u sklopu paketa poticajnih mjera za oživljavanje gospodarstva. Ovaj potez dolazi nakon što su podaci u petak pokazali da je kinesko gospodarstvo u trećem tromjesečju raslo najsporije od 2023. godine, što je potaknulo zabrinutost oko potražnje za naftom.

Očekuje se da će rast potražnje za naftom u Kini ostati slab u 2025. godini unatoč nedavnim mjerama poticaja iz Pekinga jer drugo svjetsko gospodarstvo elektrificira svoj vozni park i raste sporijim tempom, rekao je u ponedjeljak čelnik Međunarodne agencije za energiju. Ipak, Saudi Aramco je prilično optimističan u pogledu potražnje za naftom u Kini, posebno nakon vladinog paketa poticaja čiji je cilj potaknuti rast, rekao je jučer čelnik naftnog diva.

Padu pritiska na tržište nafte pridonio je i rast američkog dolara potaknut postupnim slabljenjem globalne inflacije, rekla je Priyanka Sachdeva iz Phillipa Nove. Jači dolar obično utječe na cijene nafte jer je tada roba, čija je cijena u dolarima, skuplja za one koji ne posjeduju dolar.

Američke zalihe sirove nafte vjerojatno su porasle prošli tjedan, dok su zalihe destilata i benzina pale, pokazalo je preliminarno istraživanje Reutersa.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!