Cijene nafte pale zbog odluke Saudijske Arabije

Pixabay.com
Naftna platforma, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte pale su u četvrtak, i poništile raniji dobitak, budući da je tržište opteretila vijest o tome da je Saudijska Arabija, najveći izvoznik, odustala od ciljne cijene sirove nafte, 100 dolara za barel, zbog priprema za proširenu proizvodnju.

Terminski ugovori nafte Brent pali su za 55 centi, ili 0,75 posto, na 72,91 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta West Texas Intermediate (WTI) pala za 55 centi, ili 0,79 posto, na 69,14 dolara po barelu.

Cijene nafte su rasle ranije tijekom trgovanja, prenosi Reuters, jer su znakovi jače potražnje za gorivom i pada zaliha u Sjedinjenim Državama, najvećem svjetskom potrošaču sirove nafte, zasjenili zabrinutost oko izgleda globalne potražnje, osobito u Kini.

“Što se tiče Kine, povrh ovotjednih mjera popuštanja najavljenih u utorak, fiskalni poticaji su vjerojatno potrebni da bi se povećala potrošnja kućanstava”, rekao je Tony Sycamore, tržišni analitičar u IG-u.

Znakovi povratka libijske nafte na tržište također utječu na cijene, nakon što su se delegati s podijeljenog istoka i zapada Libije složili oko procesa imenovanja guvernera središnje banke, što je korak koji bi mogao pomoći u rješavanju krize oko kontrole nad prihodima od nafte u zemlji. To je bio i razlog zbog koje je poremećen izvoz.

Tržište je zanemarilo podatke koji su pokazali veću potražnju u Sjedinjenim Državama, navodi ANZ Research, budući da je Uprava za energetske informacije (EIA) izvijestila da su zalihe nafte u SAD- u prošlog tjedna pale više nego što se očekivalo.

Ipak, potražnja za benzinom na bazi tjednih isporuka proizvoda, porasla je prošlog tjedna na preko devet milijuna barela dnevno (bpd), pokazuju podaci EIA-e, dok je destilatno gorivo isporučeno na tržište poraslo na više od četiri milijuna bpd. Za ostatak tjedna, IG-ov Sycamore očekuje da će se tržišta usredotočiti na pozicioniranje na kraju mjeseca.

SAD, Francuska i nekoliko saveznika pozvali su na trenutni prekid vatre na izraelsko-libanonskoj granici, koji bi trajao 21 dan, a također su izrazili podršku prekidu vatre u Gazi nakon intenzivnih rasprava u Ujedinjenim narodima.

Izrael je u srijedu proširio svoje zračne napade na Libanon, usmrtivši najmanje 72 osobe. Šef izraelske vojske rekao je da je kopneni napad moguć, što je povećalo strah da bi sukob mogao izazvati širi rat u ključnoj regiji za proizvodnju nafte na Bliskom istok.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari