Cijene nafte padaju zbog mogućeg nastavka izvoza iz Kurdistana

Stockcake.com
Naftna bušotina, Foto: Stockacake.com

Cijene nafte pale su u Aziji u ponedjeljak, zbog mogućnosti nastavka izvoza iz naftnih polja Kurdistana, dok investitori čekaju jasnije informacije o pregovorima za okončanje rata Rusije protiv Ukrajine.

Terminski ugovori za Brent naftu niži su za jedan cent te iznose 74,42 američka dolara (68,93 eura) po barelu, dok su terminski ugovori za američku WTI sirovu naftu jeftiniji za 12 centi. Njihova cijena tako je dosegnula 70,28 dolara (65,12 eura) po barelu.

I Brent i WTI u petak su pojeftinili za više od dva dolara, zabilježivši tjedne gubitke od 0,4 odnosno 0,5 posto.

“Silazni trend cijena sirove nafte uzrokovan je pritiskom američkog predsjednika na Irak da nastavi izvoz iz naftnih polja Kurdistana, što bi moglo poboljšati opskrbu na globalnim tržištima nafte nakon gotovo dvije godine prekida,” izjavila je za Reuters Sugandha Sachdeva, osnivačica tvrtke za istraživanja SS WealthStreet iz New Delhija.

Irački dužnosnik iz Ministarstva nafte rekao je u nedjelju da će Irak izvoziti 185.000 barela dnevno iz naftnih polja Kurdistana putem iračko-turskog naftovoda čim pošiljke budu nastavljene.

Ministarstvo nafte Iraka potvrdilo je da su svi postupci završeni kako bi se omogućio nastavak izvoza kroz iračko-turski naftovod, čime bi se potencijalno riješio spor koji je poremetio tok sirove nafte.

Sva pažnja usmjerena je na napredak pregovora za okončanje rata u Ukrajini, koji u ponedjeljak ulazi u četvrtu godinu. Dužnosnici su u nedjelju izjavili da će se 6. ožujka održati izvanredni summit čelnika Europske unije radi rasprave o dodatnoj potpori Ukrajini i jamstvima za europsku sigurnost.

Ova informacija dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Trump pokrenuo pregovore s Rusijom o okončanju rata, ali bez sudjelovanja Ukrajine ili Europske unije. Visoki ruski diplomat rekao je da se ruski i američki timovi planiraju sastati ovog tjedna radi razgovora o poboljšanju odnosa.

Sankcije SAD-a i EU-a na ruski izvoz nafte ograničile su njezine pošiljke i poremetile pomorske tokove nafte. Očekuje se da će se globalna opskrba energijom povećati ako se postigne mirovni sporazum i sankcije budu ukinute, ocjenjuje Reuters.

„Cijene nafte kratkoročno će ovisiti o geopolitičkim razvojem događaja i objavama američke politike“, dodala je Sachdeva.

Na Bliskom istoku, dužnosnik Hamasa izjavio je da su pregovori s Izraelom, uz posredovanje trećih strana, o daljnjim koracima u vezi s prekidom vatre uvjetovani oslobađanjem palestinskih zatvorenika, kako je ranije dogovoreno.

Izrael i Hamas međusobno su se često optuživali za kršenje primirja koje je započelo 19. siječnja, no prekid vatre i dalje traje.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari