Cijene nafte niže za oko četiri posto dok se čeka rješenje novog spora u Libiji

pexels.com
Naftno polje, ilustracija, Foto: Pexels/jayrocky

Cijene nafte na trgovanju u srijedu niže su za oko četiri posto, zbog očekivanja da bi politički spor koji je zaustavio libijski izvoz mogao biti riješen te zabrinutosti oko nižeg rasta globalne potražnje.

Terminski ugovori nafte Brent za studeni niži su za 37 centi, te iznose 73,38 američkih dolara dok su ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) nafte za listopad niži za 41 cent, te iznose 69,93 dolara.

Obje vrste nafte su pali na najnižu razinu od prosinca, navodi Reuters, zbog znakova dogovora o rješavanju političkog spora između suparničkih frakcija u Libiji koje su smanjile proizvodnju za otprilike polovicu i ograničile izvoz.

“Prodaja se nastavila u Aziji usred očekivanja potencijalnog dogovora za rješavanje spora u Libiji. Tržište je ostalo pod pritiskom i zbog zabrinutosti oko slabe potražnje goriva nakon slabih gospodarskih pokazatelja iz Kine i Sjedinjenih Država”, rekao je Toshitaka Tazawa, analitičar u Fujitomi Securities Co Ltd.

Dva libijska zakonodavna tijela složila su se u utorak da će zajedno imenovati guvernera središnje banke, potencijalno ublaživši bitku za kontrolu prihoda od nafte koja je pokrenula spor. Izvoz libijske nafte u glavnim lukama zaustavljen je u ponedjeljak, a proizvodnja je smanjena diljem zemlje.

Ublažavanje političkih napetosti u Libiji koje bi potencijalno dovelo do povratka nekih zaliha i ekonomske slabosti u najvećim svjetskim potrošačima nafte, SAD-u i Kini, služi kao stjecište vjetrova za cijene nafte. Čini se da brže smanjenje novih narudžbi i proizvodnje, s rastućim cijenama, prikazano u proizvodnim PMI podacima u SAD-u, obnavlja strahove od rasta, što ne nudi mnogo sigurnosti u vezi s izgledima potražnje za naftom”, rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG-u.

Raspoloženje na tržištu također je oslabilo je nakon podataka Instituta za upravljanje opskrbom koji pokazuju da je proizvodnja u SAD- u ostala smanjena, unatoč skromnom poboljšanju u kolovozu u odnosu na osmomjesečni minimum u srpnju.

U Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte, nedavni podaci pokazuju da je proizvodna aktivnost pala na šestomjesečnu najnižu razinu u kolovozu, što utječe na cijene nafte.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari