Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica pale drugi dan zaredom, ponajviše u tehnološkom sektoru, jer se dio ulagača povlači s tržišta nakon snažnog rasta burzovnih indeksa od početka godine.
Dow Jones indeks pao je 1,29 posto, na 40.665 bodova, S&P 500 0,78 posto, na 5.544 boda, a Nasdaq 0,70 posto, na 17.871 bod.
I jučer je, drugi dan zaredom, pod pritiskom bio sektor proizvođača čipova jer vlada predsjednika Joe Bidena namjerava uvesti nove restrikcije na izvoz čipova u Kinu.
Osim toga, nastavljena je rotacija kapitala iz tehnološkog sektora, koji je predvodio po rastu posljednjih godina, u sektore koji bi mogli imati više koristi od smanjenja kamatnih stopa.
Naime, na tržištu se učvrstilo mišljenje da će američka središnja banka u rujnu smanjiti kamatne stope jer inflacijski pritisci popuštaju, dok se rast gospodarstva usporava.
“Prethodnih dana vidjeli smo rotaciju na tržištu – povlačenje iz tehnološkog sektora, a ulaganje u druge. No, danas je prodaja zahvatila gotovo sve sektore. Čini se da se neki ulagači povlače s tržišta i sklanjaju kapital u gotovinu, nakon snažnog rasta cijena dionica posljednjih mjeseci”, objašnjava Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.
Zbog toga se, piše Hina, jučer Dow Jones indeks spustio s rekordnih razina, nakon tri dana rasta. Indeks Russell 2000, koji uključuje dionice malih i središnjih kompanija, pao je, pak, drugi dan zaredom, nakon što je u prethodnih pet dana rastao više od 11 posto.
U fokusu ulagača su i poslovni rezultati kompanija i banaka u drugom tromjesečju. Od 60 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih 85 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju zarade.
I na azijskim su burzama cijene dionica u petak pale, kao i na Wall Streetu dan prije, pa su na putu najvećeg tjednog gubitka u više od mjesec dana.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u sedam sati u minusu 0,2 posto, pa je na putu tjednog gubitka od oko 2,5 posto.
Pročitajte još:
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 0,3 posto, a cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu između 0,1 i 2,1 posto.
Azijske su burze pred najvećim tjednim gubitkom u više od mjesec dana zbog sporog rasta kineskog gospodarstva i jer je tehnološki sektor pod pritiskom zbog zaoštravanja trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine.
Jedan odgovor
Pali su ovi rekordi..veselim se novima, zasad je tako kako je