Ukupna tržišna kapitalizacija 100 najvećih tehnoloških tvrtki u središnjoj i istočnoj Europi iznosi gotovo 117 milijardi dolara, navodi se u izvješću o digitalnim prvacima u regiji koje je pripremila zaklada Digital Poland.
Među tih 100 tvrtki nalaze se i četiri iz Hrvatske – Infobip, SuperSport, ReversingLabs i Verne.
Ideja je izvješća dati veću vidljivost tvrtkama iz regije koja često nije u fokusu većih investitora. U njega je uključeno 19 zemalja, a to su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Kosovo, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Poljska, Rumunjska, Srbija, Slovačka, Slovenija i Ukrajina.
Prvo mjesto odnijela je estonska fintech tvrtka Wise, a na drugom i trećem su onda dvije poljske tvrtke InPost i Allegro.
Tvrtke su po tržišnoj kapitalizaciji podijeljene u tri kategorije. One kod kojih je vrijednost nadmašila milijardu dolara nalaze se u skupini digitalni feniksi. One kojih je vrijednost između 250 milijuna i milijardu dolara nazivaju se digitalni zmajevi, a one koje su smještene između 100 milijuna i 250 milijuna dolara spadaju u takozvane digitalne vukove.
Vidljivo je da 32 tvrtke iz srednje i istočne Europe spada među digitalne fenikse, a 50 ih je uključeno među digitalne zmajeve. Najveći broj tvrtki dolazi iz Poljske, najvećeg gospodarstva obuhvaćene regije, i to 39, a njihova ukupna tržišna vrijednost doseže 43 milijarde dolara.
Nakon Poljske po broju tvrtki najzastupljenije su Estonija i Češka, po 13, ali je ukupna tržišna vrijednost estonskih tvrtki gotovo dvostruko veća no ona čeških. Estonske vrijede 21,7 milijardi dolara, a češke 12,2 milijardi. Iza te tri zemlje slijede Litva sa sedam uključenih tvrtki te Rumunjska sa šest.
“Poljska je postala plodno tlo za izgradnju digitalnih tvrtki, pa lokalni fondovi rizičnog i privatnog kapitala imaju sve bitniju ulogu u poticanju rasta takvih tvrtki. Vrijedno je uočiti da su tvrtke koje su ostvarile njihovo financiranje postigle jaku poziciju ne samo na domaćem i regionalnom tržištu, već i globalno. InPost, Booksy i ICEYE su najbolji primjeri jer su proizvodi i usluge tih tvrtki sad već međunarodno poznati daleko izvan Poljske ili srednje i istočne Europe”, izjavila je za Euronews Rozalia Urbanek koja je direktorica za investicije u fondu PFR Ventures.
Inače, ICEYE je finska tvrtka, ali ima poljskog suosnivača i značajan dio poslovanja vodi iz Poljske.
Dvije hrvatske tvrtke spadaju među digitalne fenikse. To je IT tvrtka Infobip plasirana na 27. mjestu od 100 tvrtki te na 32. mjestu SuperSport koji se, naravno, bavi klađenjima, ali koristi tehnologiju u svom poslovanju za onlike klađenja i praćenje rezultata.
Među digitalnim zmajevima su onda na 50. mjestu softverska tvrtka ReversingLabs koja se bavi kibernetičkom sigurnošću te na 59. mjestu Verne koji razvija autonomna vozila, odnosno robotaksije.
Prema podacima CompanyWalla, u prošloj godini Infobip je imao prihode od 128,7 milijuna eura te dobit od 9,25 milijuna eura. Imao je 1.401 zaposlenog.
SuperSport je imao 242,1 milijun eura prihoda, a dobit je iznosila 115,2 milijuna eura. U tvrtki je radilo 1.097 ljudi.
ReversingLabs, tvrtka sa 178 zaposlenih, u 2024. ostvario je prihode od 15,9 milijuna eura uz dobit od 901,5 tisuća eura.
Za tvrtku Verne, koja je dio Rimac Grupe, nema zasebnih podataka o poslovanju.

Valja napomenuti da je Infobip bio među 100 najvrijednijih tehnoloških tvrtki i u izvješću za 2024. dok su ostale tri to zaslužile od ove godine.
Infobip i SuperSport, navodi se u izvješću, imaju zajedno tržišnu kapitalizaciju od 2,25 milijardi dolara, a ReversingLabs i Verne su zajednički vrijedni 1,03 milijarde dolara.
Vidljivo je da među 100 najuspješnijih tehnoloških tvrtki u srednjoj i istočnoj Europi prednjače one iz Poljske i baltičkih zemalja. Naime, na 23 tvrtke iz Litve, Latvije i Estonije otpada 30 posto vrijednosti svih tvrtki na popisu premda te tri zemlje predstavljaju tek četiri posto stanovništva srednje i istočne Europe.
Izvješće zaklade Digital Poland ocjenjuje da tehnološki sektor u toj regiji funkcionira iznimno dobro u usporedbi sa cjelokupnom ekonomijom tih zemalja.
Vrijednost tehnoloških tvrtki na području srednje i istočne Europe rasla je u zadnjih deset godina dva do tri puta brže no sličnih tvrtki u zapadnoj Europi, pa sada te tvrtke čine osam posto ukupne europske digitalne ekonomije.
Po ocjeni stručnjaka, prednost zemalja srednje i istočne Europe je to što imaju jako dobar bazen talenata u IT sektoru koji omogućuje poslovanje uz vrlo razumne troškove.
Glavni izvršni direktor poljske tvrtke Allegro Marcin Kusmierz napominje da ipak osjeća određene razvojne zapreke, a ključne su složena regulativa Europske unije , manjak njezine sinkronizirane provedbe između zemalja članica te nepoštena konkurencija izvaneuropskih sektorskih igrača.
“Smatramo da su te zapreke nerazmjerno veće za europske tvrtke od izvaneuropske konkurencije. Stalno u razgovorima s nacionalnim i europskim tijelima pozivamo za izjednačavanje uvjeta za sve koji djeluju na europskom tržištu bez obzira na veličinu ili podrijetlo jer je to najbolji način stvaranja zdrave konkurencije, inovativnog razvoja i zaštite interesa potrošača”, izjavio je Kusmierz.
Jedan od velikih problema je i ograničeni pristup kapitalu.
Pročitajte još:
“Iako mnoge tvrtke imaju inovativne ideje i potencijal širenja na strana tržišta, često im nedostaje dovoljno kapitala za takve iskorake. Pristup izvanjskim izvorima financiranja, kao što su fondovi rizičnog kapitala, može ponuditi ključnu razvojnu potporu, a slično se može reći za inicijalne javne ponude za što se odlučuje mali broj tvrtki smatrajući takav put presloženim ili prerizičnim”, ocjenjuje Szymon Walach koji je u tvrtki InPost zadužen za digitalni razvoj i strategiju.
Ukupna vrijednost investiranja u tehnološke tvrtke u srednjoj i istočnoj Europi prošle godine bila je 3,89 milijardi eura.