Čelnici EU i Kanade o Trumpovim carinama: Bolje pregovori nego protumjere, potrebno približavanje Kanade i Europe

Kanadski premijer Justin Trudeau i predsjednica EK Ursula von der Leyen, Bruxelles, Foto: Hina/Epa/O.Matthys

Europska unija nada se da će izbjeći štetan trgovinski rat sa SAD-om oko novih nameta na američki uvoz čelika i aluminija stavljanjem naglaska na pregovore umjesto na odmazdu i protumjere, složili su se europski čelnici.

Ministri za trgovinu svih 27 država članica EU održali su u srijedu popodne sastanak putem video veze kako bi usuglasili reakciju na najavu američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede dodatnu carinu od 25 posto na sav uvoz čelika i aluminija, koja bi trebala srupiti na snagu 12. ožujka.

Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, rekla je da su ti nameti “neopravdani”  je te tarife neopravdanima i dodala da će one potaknuti “stroge i proporcionalne protumjere.”

U Ameriku odlazi 16 posto europskog izvoza čelika, što ju čini drugim najvećim tržištem, a izvoz čelika vrijedi godišnje oko tri milijarde eura. Izvoz aluminija iz EU u SAD iznosio je 2,4 milijarde eura u prvih 11 mjeseci 2024. godine.

Neimenovani dužnosnik jedne od vlada u EU rekao je za agenciju Reuters da su su ministri raspravljali i o mogućim odgovorima SAD-u, poput ponovnog uvođenje uvoznih carina iz 2018. na neke američke proizvode koje su i tada uvedene kao odgovor na Trumpove namete na čelik i aluminij, u vrijeme njegovog prvog mandata.

Te su mjere kasnije povučene, nakon trgovinskog dogovora s njegovim nasljednikom Joeom Bidenom. Ovaj put Komisija nije detaljnije pojasnila kakve mjere priprema. Umjesto toga, ministri su se složili da su pregovori ipak najbolja opcija, te bi da bi EU trebala zbiti svoje redove i nastupiti jedinstveno prema SAD-u.

Također u srijedu, prvi čovjek EU za trgovinu Maroš Šefčovič obavio je i prvi telefonski poziv s američkim kolegama – Trumpovim kandidatom za ministra trgovine Howardom Lutnickom, kandidatom za američkog trgovinskog predstavnika Jamiesonom Greerom, i direktorom američkog nacionalnog gospodarskog vijeća Kevinom Hassettom.

“Naša prva opcija su pregovori. Stoga, ostajemo predani konstruktivnom dijalogu i pronalaženju rješenja pregovorima, istovremeno štiteći interese EU, isto kao što SAD štiti svoje,” izjavio je neimenovani glasnogovornik EU, dodavši da su se svi navedeni dogovorili da će se uskoro i sastati.

Pixabay.com
Europska komisija, Belgija, Foto: Pixabay.com

Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck rekao je uoči videokonferencije s kolegama da će istaknuti potrebu sprečavanja trgovinskog rata, ali i da EU pokaže da je jedinstvena oko ovog pitanja. “I dalje je važno da Europska komisija pregovara s američkom vladom kako bi se postiglo rješenje vezano za carine,” priopćili su iz Habeckovog ministarstva, dodavši da “istovremeno, mora jasno pokazati da je pripremila i protumjere.”

Komisija u srijedu nije precizirala potencijalne protumjere. Jedna od mogućnosti bila bi ponovno aktiviranje iz 2018. na američke proizvode kao što su whiskey, motocikli, ili sok od naranče. Europska unija nije među najvećim izvoznicima čelika i aluminija za SAD, ali za europske kompanije to važno tržište. 

Također u srijedu, kanadski premijer Justin Trudeau sastao se s Ursulom von der Leyen i predsjednikom Europskog vijeća Antonijom Costom u Bruxellesu na razgovorima o proširenju trgovinskih odnosa.

Trudeauov odlazak u Bruxelles najavljen je samo nekoliko dana nakon što je SAD odgodio najavljene carine na sav uvoz ribe iz Kanade i Meksika, i to  nakon što su obje zemlje pristale na pooštrenje sigurnosnih mjera na granicama sa SAD-om.

Nakon razgovora, u izjavi za novinare Von der Leyen i Trudeau su oboje naglasili važnost trgovinskog sporazuma CETA kojeg su EU i Kanada potpisale još 2016. godine – no nije rečeno ništa o novim dogovorima.

“Trgovina može biti vrlo korisna i dovesti do situacije u kojoj svi pobjeđuju. CETA je to dokazala. Doista, otkako imamo CETA-u, trgovina i ulaganja na obje strane porasli su za 66 posto,” rekla je Von der Leyen nakon sastanka.

“Od potpisivanja CETA-e prije dosta godina svjedočili smo stvaranju tisuća radnih mjesta, i golemog prosperiteta s obje strane Atlantika. Osim toga, razgovaramo i o sigurnosnim pitanjima. Naša nedvojbena podrška Ukrajini ostaje iznimno važna,” ustvrdio je Trudeau.

3 Odgovora

  1. Napetosti rastu, bojim se da ovdje nema win-win situacije. Samo lose – win ili lose – win. Eventualno lose – lose. Ne vidim kako bi išta drugačije završilo.

  2. Eto im na njihovog novog predsjednika, očito im njegove gluposti nisu bile jednom dovoljne

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari