Bundesbanka: Zbog izvozne orijentacije Njemačka je osobito osjetljiva na Trumpove carine

Ilustracija: moerschy / Pixabay

Njemačka je osobito osjetljiva na trgovinske tarife SAD-a, koje bi mogle na nekoliko godina usporiti ekonomski rast i usporiti njemačko gospodarstvo koje već iza sebe ima dvije godine pada zaredom, rekao je u ponedjeljak predsjednik njemačke Bundesbanke Joachim Nagel.

Njemačko gospodarstvo, najveće u Europi, trenutno je u dubokoj industrijskoj recesiji, velikim dijelom zbog obilno subvencionirane kineske proizvodnje koja na njemačkom tržištu istiskuje domaće proizvode, i to u trenutku kada rast troškova energenata već pritišće njemačku konkurentnost.

Projekcije učinka uvoznih nameta kojima prijeti američki predsjednik Donald Trump upućuju na to da bi Njemačka pretrpjela štetu – no i da bi SAD također zbog njih pretrpio udarac koji bi i više nego poništio bilo kakav pozitivan efekt trgovinskih barijera, prenosi Reuters.

“Naša snažna izvozna orijentacija čini nas posebno ranjivima… Ekonomski rast bi u 2027. godini bio skoro 1,5 posto niži od predviđenog,” kaže Nagel.

Bundesbanka prognozira rast njemačkog gospodarstva od 0,2 posto ove godine i 0,8 posto 2026. godine, što znači da bi smanjenje od 1,5 posto u naredne tri godine sovelo do smanjenja BDP-a.

“Suprotno onome što je najavila [američka] vlada, posljedice dodatnih carina za SAD bi stoga trebale biti negativne… Smanjenje kupovne moći i veći troškovi intermedijarnih inputa bi bili veći nego što bi bila bilo kakvo povećanje konkurentnosti američke industrije.”

Fabio Panetta, šef talijanske središnje banke, također kaže da će SAD zbog Trumpovih nameta podnijeti velik udarac. Panetta kaže da kada bi se sve carine koje je Trump prije izbora spominjao uvele – i kad bi uslijedile slične carine kao odmazda –  da bi globalni rast BDP-a pao za 1,5 postotnih bodova, a američko gospodarstvo smanjilo bi se za 2 postotna boda.

Za Europu je, kaže Panetta, najveća opasnost ako kineske kompanije koje više nemaju pristup amerikom tržištu agresivnije potraže nova tržišta. što bi moglo dovesti do toga da u Europi istisnu europske proizvođače.

No, projekcije Bundesbanka o budućem kretanju inflacije manje su jasni.Po jednom modelu izračuna efekt na inflaciju u Europi ne bi bio toliko velik, dok je drugi predvidio značajno povećanje inflatornih pritisaka, jer bi se trošak carina na američki uvoz, uvedene kao protumjera Trumpu, mogle prenijeti na potrošače, dok bi istodobno oslabljeni euro dodatno opteretio troškove uvoza, dodaje Nagel.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari