Bundesbank: Izravna strana ulaganja u Njemačku znatno smanjena

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/27/Hamburg_Bundesbank_Skulptur.jpg/2048px-Hamburg_Bundesbank_Skulptur.jpg
Bundesbank, Hamburg, Njemačka, Foto: Wikimedia Commons/Andreas Praefcke

Izravna strana ulaganja u Njemačku znatno su smanjena, upozorila je središnja banka, istaknuvši da najveće europsko gospodarstvo u natjecanju kasni za drugim zemljama EU, kao što su Francuska i Španjolska, zaključak je stručnog članka iz mjesečnog izvješća njemačke središnje banke, Bundesbank.

Od kraja 2021. godine ostatak eurozone nije neto gotovo uopće ulagao u vlasnički kapital” u Njemačkoj, napisali su autori stručnog članka. Ulaganja iz drugih zemalja i dalje su pozitivna, ali su “znatno smanjena u odnosu na razdoblje od kraja 2019. do kraja 2021. godine”.

Razloge pada izravnih ulaganja u Njemačku “još nije moguće pouzdano utvrditi”, dodaju autori članka, ali jedan od čimbenika, kako procjenjuju, mogle bi biti visoke cijene energije.

Dok su strane tvrtke u 2020. i 2021. godini u vlasnički kapital u Njemačkoj uložile ukupno nešto više od 100 milijardi eura, prenosi Hina, do sredine ove godine pristigle su samo 62 milijarde eura izravnih stranih investicija.

Moguće je utvrditi statistički značajnu strukturnu promjenu u 2022. godini, koja je dovela do zamjetnog smanjenja iznosa izravnih stranih ulaganja u Njemačku”, napisali su autori. Izravni ulagači iz Sjedinjenih Država i Nizozemske imali su glavnu ulogu “i prije i nakon te značajne strukturne promjene”, dodaju.

Priljev ulaganja iz Velike Britanije u Njemačku zamjetno se pak smanjio u protekle dvije i pol godine, vjerojatno zbog izlaska iz Europske unije u siječnju 2020. godine.

Njemačke kompanije kontinuirano pak ulažu velike iznose u inozemstvo od početka desetljeća, naglašavaju autori, utvrdivši da su njemačka izravna inozemna ulaganja od siječnja 2019. do srpnja 2024. dosegnula vrijednost od gotovo 1,7 bilijuna eura. Posebno snažno porasla su u razdoblju od 2020. do 2022. njemačka ulaganja u energetski intenzivne privredne grane u SAD-u, poput proizvodnje kemijskih proizvoda i metala.

To bi, zajedno s urušavanjem domaće industrijske proizvodnje, moglo signalizirati da kompanija koje troše puno energije koriste lokacije u inozemstvu i zbog razmjerno nižih troškova proizvodnje”, napominju.

Sredinom ožujka ekonomski institut IW izračunao je da su inozemne tvrtke u 2023. u Njemačku uložile samo 22 milijarde eura. Njemačke kompanije uložile su pak u inozemstvo čak 116 miljarde eura, a oko 90 milijardi eura usmjereno je u posljednje vrijeme u druge članice EU, prvenstveno u zemlje Beneluksa i Francusku, istaknuli su stručnjaci instituta.

Njemačka ulaganja u inozemstvu iz godine u godinu nadmašuju ulaganja stranih kompanija u Njemačku, što pokazuje da posrijedi nisu iznimke već simptom deindustrijalizacije, zaključili su u IW-u u izvješću objavljenom u ožujku. Visoki troškovi natjerali su mnoge njemačke tvrtke da premjeste dijelove ili cijelo poslovanje u jeftinije zemlje, objasnili su.

Jedan odgovor

  1. Mislim da imjau problema u proizvodnji. Definitivno su i smnajeni troškovi u tom sektoru, sve skupa dovodi do trenutne situacije u kojoj se nalaze.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari