Prema podacima koje je iznijela Europska komisija, oko 70 posto štednje građana Europske unije (EU) drži se u obliku bankovnih depozita i tek ostatak u obliku instrumenata tržišta kapitala.
Zna se da su bankovni depoziti u pravilu sigurni i lako dostupni, no prinosi su manji no ono što se može ostvariti ulaganjem na tržište kapitala. S druge pak strane, novac u štednji gubi učinak investicije u smislu izvora ulagačkog kapitala za tvrtke.
Sve su to elementi koji su naveli Europsku komisiju da započne promišljati kako mobilizirati štednju Europljana u investicijske svrhe i time i njima šire otvoriti mogućnost zarade koja bi dobro došla za, primjerice, povećanje prihoda u mirovini.
Rezultat toga je strategija za uniju štednje i ulaganja (engl. SIU) koju je objavila Europska komisija.
“Prijedlogom o uniji za štednju i ulaganja postižemo dvostruku korist. Kućanstva će imati više sigurnijih prilika za ulaganje u tržišta kapitala i povećanje svojeg bogatstva. Poduzeća će pak imati lakši pristup kapitalu radi inovacija, rasta i otvaranja privlačnih radnih mjesta u Europi”, izjavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Sada kad su na stolu povećane potrebe za ulaganjima u obranu, investicijske potrebe EU-a do 2030. godine procjenjuju se na 750-800 milijardi eura godišnje.
SIU ima za cilj riješiti jaz, odnosno neusklađenost, između potreba za štednjom i ulaganjima, a to bi se trebalo postići povećanjem učinkovitosti i opsega ulaganja putem bankarstva i tržišta kapitala, navode iz Bruxellesa.
Time bi poduzeća mogla crpiti sredstva iz osjetno veće baze kapitala koji je raspoloživ u EU-u. Poznato je, naime, da tvrtke, a posebice one koje trebaju predvoditi tehnološke promjene, imaju dosta poteškoća u pronalaženju kapitala na tržištu EU-a.
Zamisao ili inicijativa o uniji štednje i ulaganja je zapravo komplementarna s već postojeće dvije inicijative koje, doduše, ostvaraju polagani napredak, no ipak s vremenom dobivaju sve sadržajniji okvir. To su unija tržišta kapitala i bankovna unija.
“U usporedbi s prethodnim naporima unije tržišta kapitala, SIU je osmišljen tako da bude uključiviji i usmjereniji na građane, stavljajući novi naglasak na podupiranje bogatstva i dobrobiti građana. Unatoč postignutom napretku sudjelovanje malih ulagatelja na tržištima kapitala EU-a i dalje je ograničeno. Kako bi se premostio taj jaz, unija štednje i ulaganja nastoji stvoriti okruženje u kojem građani mogu proaktivno surađivati s tržištima kapitala, omogućujući im da bolje štede za sve životne događaje, kao što su umirovljenje, kupnja doma ili podupiranje obrazovanja djece”, navodi u obrazloženju Europska komisija.
Ono što bi trebale biti glavne poluge unije štednje i ulaganja su poboljšanje financijske pismenosti i širenje mogućnosti ulaganja.
Građani EU-a u štednji drže oko 10 bilijuna eura, pa bi, kako procjenuju u Bruxellesu, čak i mali dio tog iznosa koji bi bio uložen u instrumente tržišta kapitala po vlastitom izboru i temeljem privlačnosti povrata bio jako zanimljiv izvor financiranja za europska poduzeća.
To se posebno može odnositi na inovativna mala i srednja poduzeća sa znatnim potencijalom rasta kojima je potrebno više financiranja vlasničkim kapitalom. Tako se onda i podupire lokalna gospodarska aktivnost i potencijalno otvaraju nova radna mjesta.
Svijest o inflaciji koja je zadnjih godina nagrizla vrijednost štednje građana također može poslužiti kao dobar poticaj građanima da ulažu na način koji bi im zajamčio veći povrat i bolju zaštitu od inflacije.
“Komisija će izraditi europski plan za štedne i investicijske račune ili proizvode za male ulagatelje na temelju postojećih nacionalnih najboljih praksi, uključujući preporuke državama članicama o poreznom tretmanu takvih investicijskih računa. Takvi štedni ili investicijski računi, u kombinaciji s odgovarajućim poreznim tretmanom, mogu povećati sredstva dostupna poduzećima iz EU-a i pomoći da se zadovolje potrebe EU-a za ulaganjima u zelenu i digitalnu tranziciju, kao i u obranu”, ističe Europska komisija.

Bruxelles najavljuje i da će mjere EU-a i država članica u području dopunskih mirovina također biti posebno korisne za građane. SIU, naime, ima za cilj razviti i poboljšati dopunske mirovine na način koji nadopunjuje javne mirovine strategijom za promicanje samouključivanja u sustave dopunskih mirovina .
“To se već pokazalo učinkovitim načinom za povećanje stopa sudjelovanja radnika i povećanje povrata za umirovljenike u nekim državama članicama. Snažniji i dinamičniji dopunski mirovinski sustavi pomažu ljudima da bolje štede za mirovinu i općenito imaju pozitivne financijske i socijalne koristi za građane”, smatraju u Europskoj komisiji.
Ono što se stoga smatra bitnim je nastavak rada na financijskoj pismenosti kako bi građani mogli donositi informirane odluke o tome kako i gdje raspoređuju ušteđevinu.
Istraživanje Eurobarometra iz srpnja 2023. pokazalo je da 82 posto građana EU-a nema visoku razinu financijske pismenosti. To se uvelike razlikuje među zemljama i unutar različitih demografskih skupina, pri čemu žene, mladi i starije osobe općenito imaju nižu razinu pismenosti.
Komisija zato kani predložiti strategiju financijske pismenosti osmišljenu kako bi se osnažili građani, podigla njihova svijest i potaknulo njihovo sudjelovanje na tržištima kapitala, čime bi se stvorila kultura koja je ‘pametnija za ulaganja’.
Naravno, kao i u slučaju unije tržišta kapitala ili bankovne unije, različiti zahtjevi i regulative u pojedinim državama članicama stoje na putu veće integracije i učinkovitosti na razini EU-a.
Stoga Bruxelles namjerava predložiti i zakonodavni paket kojim bi se uklonile prepreke prekograničnim aktivnostima u trgovanju.
“SIU će poduzeti različite mjere u svim tim područjima. Na primjer, Komisija će predložiti ambiciozan zakonodavni paket kojim će se ukloniti prepreke prekograničnim aktivnostima tržišnih infrastruktura za trgovanje i poslije trgovanja. Predložit će i mjere za uklanjanje preostalih prepreka prekograničnoj distribuciji investicijskih fondova unutar EU-a i smanjenje operativnih prepreka za upravitelje imovinom koji djeluju kao struktura grupe”, navodi se u objavi iz Bruxellesa.
U Europskoj komisiji posebno ističu da su koristi integracije znatne za lokalna ili manja tržišta kapitala jer se uspješnim poduzećima na njima omogućuje lakši pristup kapitalu koji im je nužan za rast, inovacije i konkurentnost.
Komisija će predložiti također mjere kojima će se osigurati da se prema svim sudionicima na financijskom tržištu postupa jednako, bez obzira na to gdje se nalaze u EU-u. To će uključivati jačanje upotrebe instrumenata konvergencije i preraspodjelu nadzornih nadležnosti između nacionalne razine i razine EU-a.
Pročitajte još:
Provedba unije za štednju i ulaganja temeljit će se na zakonodavnim i nezakonodavnim mjerama te na mjerama koje trebaju pripremiti same države članice.
Komisija će u drugom tromjesečju 2027. objaviti pregled ukupnog napretka u uspostavi unije za štednju i ulaganja.
4 Odgovora
Ima sjajnih aplikacija za ovakve stvari, primjerice Finax aplikacija.
Super prijedlozi
Dosadni ste s stednjama ko ima neka štedi a ko ne ……
Dobar prijedlog. Od stednje se niko nikad nije obogatio niti ce