Gotovo 300 pubova u Britaniji zatvoreno je u 2024. godini, uz ugašenih oko 4.500 radnih mjesta, objavila je udruga ugostitelja BBPA. Posljednju je rundu lani u Engleskoj i Walesu poslužilo 289 pubova, izračunali su udruzi British Beer and Pub Association (BBPA).
Krajem prosinca bili su procijenili da je vrata zatvorilo 412 pubova. Od početka 2020. i početka koronakrize Britanija je ostala bez nešto više od dvije tisuće pubova. Najviše ih je lani zatvoreno u Londonu, ukupno 34, pokazali su konačni podaci. U prosincu BBPA je bila procijenila da je ključ u bravu stavilo njih 55.
Vlasnici su pubove zatvarali pod pritiskom viših troškova zaduživanja i visokih računa za energiju. Problem im je bila i slabija potražnja, navode u udruzi, ističući da su građani zbog viših troškova hipoteka i stanarina više štedjeli.
U travnju pubove će obuhvatiti i novi, veći doprinosi za zdravstveno osiguranje i podignuta minimalna plaća, uz procjenu BBPA-e da će ih vladine proračunske odredbe stajati 650 milijuna funti odnosno 781 milijun eura, prenosi Hina.
Mnoga će se poduzeća od travnja suočiti s još većim troškovima i zato što će se porezne olakšice u sektorima ugostiteljstva, slobodnog vremena i maloprodaje smanjiti sa 75 na 40 posto. Vlada bi, kako navodi ova udruga, trebala izmijeniti i porez na nekretnine poduzeća u gradskim središtima, uključujući pubove, kako bi ublažila teret sektoru.
Pročitajte još:
“Zatvaranje velikog broja pubova može se izbjeći jer je promet dobar. Građani žele posjećivati pubove, ali dobit ugostitelja gutaju astronomski iznosi računa, a od travnja čeka ih još više troškova i nameta”, naglasila je izvršna direktorica BBPA Emma McClarkin.
Vlada mora hitno uvesti “razumne” porezne stope i postupno uvoditi nove troškove zapošljavanja kako bi pubovi mogli i dalje podupirati gospodarstvo, radna mjesta i zadržati poziciju “srca” zajednice, poručuju iz BBPA-e.
5 Odgovora
Najveca nocna mora britanaca upravo se odigrava
Bas krasno, nejde ovo nikako na dobro
Cuj to zatvaraju pabove mislim da u Hrv nikad ne bi doslo do toga. Ocito ljudi kod njih nemaju naviku ici po pabovima.
Znači u cijelom svijetu je tako zato se i ne cijeni radnik…
Bas mi je zao