Boeing će proizvesti dva svemirska satelita, ugovor vrijedan 2,8 milijardi dolara

Satelit, ilustracija. Foto: Wikimedia Commons

Boeing je ovoga tjedna objavio da je osigurao ugovor vrijedan 2,8 milijardi dolara za razvoj i proizvodnju dvaju satelita, uz opciju za još dva.

Program Evolved Strategic Satellite Communications (ESS) osigurat će svemirski baziranu nuklearnu komunikaciju, zapovijedanje i nadzor za predsjednika SAD-a i združene strateške globalne snage.

U tom su natječaju pobijedili Northrop Grumman, a prvu od dvaju svemirskih letjelica trebao bi isporučiti do 2031. godine.

“Sjedinjenim Državama potrebna je strateška arhitektura nacionalne sigurnosti koja funkcionira besprijekorno, uz najvišu razinu zaštite i sposobnosti”, izjavila je Kay Sears, potpredsjednica i glavna direktorica Boeingova odjela za svemir, obavještajne i oružane sustave.

“Dizajnirali smo inovativan sustav koji jamči komunikaciju kako bismo odgovorili na promjenjivo sigurnosno okruženje u svemiru”, dodala je.

Evolved Strategic SATCOM, ili ESS, nasljednik je konstelacije Advanced Extremely High Frequency (AEHF) Svemirskih snaga. Novi sateliti imat će poboljšanu otpornost i kibernetičke sposobnosti.

Rad na ugovoru trebao bi biti dovršen do 2033. godine. Kada budu raspoređeni u geostacionarnoj orbiti, sateliti će pružati stalnu pokrivenost strateškim vojnim snagama diljem svijeta.

Ovaj ugovor mogao bi barem donekle oporaviti Boeingov svemirski program koji je početkom godine izvijestio o velikim gubicima.

Starliner, kako glasi naziv tog programa, u veljači je objavio da su lani imali čak 523 milijuna dolara troškova, što predstavlja njihov najveći godišnji gubitak. CNBC je tom prilikom pisao kako je sam Boeing zbog Starlinera izgubio više od dvije milijarde dolara.

Od 2014., kada je NASA dodijelila Boeingu gotovo pet milijardi dolara vrijedan ugovor s fiksnom cijenom za razvoj Starlinera, tvrtka je gotovo svake godine bilježila gubitke na tom programu.

Boeingov program natječe se s tvrtkom SpaceX Elona Muska, koja je dosad obavila 10 misija s posadom za NASA-u.

Prije dvije godine, Boeingov prvi let s posadom našao se u problemima nakon što je došlo do kvara na dijelu pogonskog sustava kapsule. Iako je Starliner uspješno dovezao astronaute na Međunarodnu svemirsku postaju, NASA je donijela odluku da kapsulu na Zemlju vrati praznu. Zadatak da vrati astronate umjesto njih je dobila letjelica SpaceX-a.

Boeing je u svibnju uspio izbjeći kazneni progon, zahvaljujući dogovoru postignutom s američkim ministarstvom pravosuđa. Taj dogovor odnosio se na prijevare povezane s dvjema smrtonosnim nesrećama zrakoplova 737 MAX, u kojima je poginulo 346 osoba.

U sklopu istog, pristali su uplatiti dodatnih 444,5 milijuna dolara u fond za žrtve nesreća, koji će se ravnomjerno podijeliti, uz već predviđenu kaznu od 243,6 milijuna dolara.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari