BBVA i Sabadell – što žele banke i ESB, a što žele političari?

Sjedište banke BBVA u Madridu, Foto: Pixabay.com/R. Perucho

Europska središnja banka (ESB) potiče snažniju konsolidaciju u bankarskom sektoru, a posebice kad je riječ o prekograničnim spajanjima, no nerijetko nacionalne vlade nisu voljne vidjeti da neka velika domaća banka nestane u okrilju snažnijeg europskog konkurenta.

Ni na nacionalnoj razini stvari baš ne idu glatko što se vidi dobro u zadnje vrijeme na primjeru Italije, a sada i Španjolske.

U Italiji je na sceni nekoliko pokušaja neprijateljskih preuzimanja, a u tu priču je posredno upletena i vlada koja favorizira da od propasti spašena nacionalizacijom banka Monte dei Paschi di Siena naraste kako bi postala dostojan rival najvećim tamošnjim bankama Intesi Sanpaolo i UniCreditu.

U Španjolskoj vlada također nije sretna namjerom banke BBVA da preuzme banku Sabadell, također neprijateljskom akvizicijom, no BBVA je objavio da će nastaviti s tim nastojanjem unatoč tome što je službeni Madrid postavio uvjet prema kojemu nije moguće spajanje najmanje u razdoblju od tri godine.

Da stvar bude još kompliciranija, za neke možda i uzbudljivija, ključni suparnik banke BBVA i najveća banka u Španjolskoj po imovini Banco Santander je dao obvezujuću ponudu za britansko poslovanje Sabadella pod nazivom TSB.

Dnevni list La Vanguardia je objavio da je i britanski Barclays podnio istu ponudu. Ni Santander ni Barclays nisu htjeli komentirati postupak.

Odluka BBVA da nastavi s postupkom kupnje Sabadella znači da će ta banka morati tražiti odobrenje dioničara prije eventualne prodaje britanskog poslovanja, no neki analitičari smatraju da se iza toga krije taktika obrane kako bi se spriječile namjere banke BBVA.

Santander, BBVA i Sabadell spadaju među četiri najveće španjolske banke, a u tu skupinu još spada CaixaBank.

Protekloga tjedna španjolska je vlada objavila da BBVA u slučaju preuzimanja neće smjeti integrirati svoje poslovanje sa Sabadellom najmanje tri godine, a moguće je da se to produlji za dodatne dvije godine. Inače, ponuda BBVA iznosi 14 milijardi eura.

Vlada je to obrazložila željom da se zaštite zaposlenici, tvrtke i financijski klijenti.

“Nakon razmatranja vladinog uvjeta odlučili smo da nećemo povući ponudu”, objavio je BBVA.

Nijedna od dvije banke, prema uvjetima Madrida, neće moći u slučaju spajanja zatvarati podružnice ili smanjivati osoblje.

Očuvanje radnih mjesta je jedan od bitnih razloga zbog kojih političari ne žele isto što i ESB, odnosno snažniju konsolidaciju u europskom bankovnom sektoru.

Kako pojašnjava Reuters, španjolski zakon onemogućava vladu da zaustavi BBVA-ovu kupnju dionica Sabadella, no ipak vlada ima zadnju riječ o tome može li se spajanje provesti. To, naravno, stvara rizik da BBVA postane većinski vlasnik Sabadella, no da ne može ostvariti željenu sinergiju.

BBVA je ranije naveo da bi spajanje dviju banaka stvorilo uštede od 850 milijuna eura, a najviše u administrativnom i IT području. Ta banka, međutim, nije ponudila nikakvu novu ili drugačiju brojku nakon odluke vlade.

“U idućim tjednima dioničari Sabadella imat će prigodu pridružiti se ovom velikom projektu”, izjavio je predsjednik BBVA Carlos Torres. Nakon objavljivanja službene ponude dioničari Sabadella će imati između 30 i 70 dana da odluče o prodaji.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari