Politička prijateljstva, ambicioznost kod ulaganja i nacionalna sigurnost silnice su koje nerijetko oblikuju tijek događaja i po pravilu su predmet okršaja vladajućih i oporbe.
Upravo je takav slučaj sada na sceni u susjednoj Italiji gdje se premijerka Giorgia Meloni našla na udaru oporbe zbog navodna želje da prepusti sigurnost komunikacija vlade i vojske tvrtki Starlink Elona Muska.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump još nije ni ušao u Bijelu kuću, a talijanka premijerka je otputovala na Floridu kako bi razgovarala sa svojim političkim saveznikom.
Odmah je krenuo zaključak kako je praktično nadomak ostvarenju dogovor da satelitska mreža Elona Muska, koji također vidi u Trumpu istomišljenika, preuzme nadzor nad enkripcijom za telefonsku i internet komunikaciju koju koriste vlada u Rimu i talijanska vojska, odnosno da su talijanske obavještajne službe i vojske već odobrile taj aranžman.
Takav se mogući dogovor, inače, navodno razmatra još od sredine 2023. godine, posebice u kontekstu činjenice da su talijanski telekomunikacijski operateri u popriličnim financijskim problemima i razvoj programa brzog interneta ne ide kako se zamišljalo i priželjkivalo.
No, Meloni, koja ima dobre odnose i s Muskom, odlučno je zanijekala da je ikad s njim razgovarala o korištenju Starlinka za omogućavanje sigurne komunikacije talijanskoj vojsci.
Kako je istaknula, nacionalna sigurnost je jedina optika kroz koju procjenjuje ugovore s tvrtkama kao što je SpaceX, vlasnik orbitalne mreže satelita za internetsku vezu Starlink, te da je ne može u takvom pristupu pokolebati nikakvo prijateljstvo ili politički pogledi.
Ugovor, za kojega se tvrdi da mu je vrijednost 1,5 milijardi eura i da bi bio na pet godina, doživio je snažnu kritiku oporbenih stranaka koji drže upitnim povjeravanje tako osjetljive vrste komunikacije Muskovoj tvrtki.
“Mi smo još u fazi ispitivanja mogućnosti zbog čega ne razumijem sve te silne optužbe. Reći ću vam još i više: ja osobno nemam jasno stajalište o ovom pitanju”, izjavila je, kako prenosi Reuters, novinarima Meloni.
Pritom je uzvratila upitom: “Je li problem oko tvrtke SpaceX to što je privatna ili su to političke ideje Elona Muska?”
Sigurnosna zaštita koju nudi Musk bi bila brže rješenje od satelitskog projekta Europske unije IRIS2.
Taj projekt bi trebao uključiti 280 satelita koji bi omogućili uslugu enkripcije komunikacije za europske vlade i agencije, no zbog troškova i problema s financiranjem njegova puna uporaba se ne očekuje prije 2030. godine.
Meloni kaže da Italija u zaštiti osjetljivih komunikacija ima dva izbora od kojih nijedan nije optimalan.
Pročitajte još:
“Ja sam laik u ovoj raspravi, no moram postavljati pitanje i ne mogu se praviti da problem ne postoji jer ako sutra informacija padne u krive ruke odgovorna će biti vlada”, poručuje Meloni.
Lobisti talijanskih teleoperatera ističu da je važno da se osjetljive informacije i podaci pohranjuju lokalno, no pitanje je koliki je lokalni kapacitet da se to omogući, i to dovoljno brzo.
4 Odgovora
Od prije se vuče teza a to se sad i vidi. Novo prijateljstvo između Gdje. Melani i Muska, odnosno Trumpa da naslutiti tko ce biti novi vodja moderne europe.
Musk predstavlja gadan presedan današnjeg doba.
Musk je postao ozbiljan igrač u kombinaciji sa Trumpom
svasta