Američki zastupnici traže objašnjenje europske regulative za Big Tech

Ilustracija: Marius Berthelsen / Pixabay

Predsjednik odbora za pravosuđe u američkom Domu zastupnika, Republikanac Jim Jordan, u nedjelju je zatražio da povjerenica Europske komisije za tržišno natjecanje Teresa Ribera da “pojasni” provođenje europske regulative za velike tehnološke kompanije, ustvrdivši da se čini da se njima namjerno ciljaju američke kompanije.

Jordanov formalni zahtjev podnesen je samo dva dana nakon što je američki predsjednik Donald Trump potpisao memorandum u kojem se upozorava da će njegova vlada analizirati zakone Europske unije o digitalnim tržištima (DMA) i o digitalnim uslugama (DSA) “koji diktiraju način na koji američke kompanije komuniciraju s potrošačima u Europskoj uniji.”

Europski zakon o digitalnim tržištima koji je stupio na snagu u svibnju 2023. utvrđuje cijeli niz obveza i zabrana za velike online kompanije, među kojima su giganti kao što su Alphabet, Amazon, Apple, Booking.com, Meta, Microsoft, i ByteDance. U njemu je cijeli niz klauzula kojima je cilj osigurati ravnopravne tržišne uvjete u digitalnom prostoru, i korisnicima omogućiti veći izbor.

“Pišemo kako bismo izrazili zabrinutost da DMA cilja američke tvrtke,” napisao je Jordan u pismu upućenom Riberi u nedjelju kojeg je Reuters dobio na uvid. U nastavku pisma Jordan kaže da europska pravila opterećuju digitalne kompanije regulatornim zahtjevima, te favoriziraju europske kompanije.

U pismu se, između ostalog, kritiziraju i novčane kazne za prekršitelje, koje su određene u iznosu do maksimalno 10 posto globalnog godišnjeg prihoda kompanije za koju se utvrdi da krši europska pravila.

“Čini se da ove teške kazne imaju dva cilja: prisiliti kompanije na poštivanje europskih standarda u cijelom svijetu, te da funkcioniraju kao europski porez na američke kompanije,” navodi se u pismu.

Također su kritizirali pojedine klauzule europske regulative, i dodali da bi od nekih od njih koristi mogla imati Kina. “One, zajedno s drugim odredbama iz zakona DMA, guše inovacije, destimuliraju istraživanje i razvoj, i predaju velike količine visoko vrijednih vlasničkih (proprietary) podataka drugim kompanijama i rivalskim državama,” stoji u pismu.

Riberu se u pismu poziva da pošalje svoj odgovor do 10. ožujka. Europska komisija nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Europska komisija, u kojoj je Ribera druga najmoćnija dužnosnica nakon predsjednice Ursule von der Leyen, negira tvrdnje da je europska regulativa usmjerena na američke kompanije. Ribera je u intervjuu za Reuters prošlog tjedna rekla da se Komisiju ne treba gurati u izmjene zakona kojeg je već odobrio Europski parlament.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari