Američki JP Morgan upozorava na ‘preveliki optimizam’ oko stablecoin valuta

Stockcake
Kriptovalute, Foto: Stockcake.com

Investicijska banka J.P. Morgan je u četvrtak je objavila prognozu po kojoj će rast “stabilnih kriptovaluta,” tzv. stablecoina, dosegnuti tek 500 milijardi dolara do 2028. godine, i u kojoj se projekcije o tržištu koje bi moglo dosegnuti vrijednost od trilijun dolara opisuju kao “previše optimistične”, budući da još uvijek nema dokaza koji bi upućivali na šire prihvaćanje takvih kriptovaluta vezanih za američki dolar.

Tzv. stablecoin valute u posljednje vrijeme su se odmakle od svojih korijena u kripto svijetu, te su privukle pažnju fintech industrije i banaka koje žele ubrzati platne transakcije, te su na sebe skrenule pozornost čak i američkih političara koji su prošlog mjeseca u Senatu usvojili zakon nazvan GENIUS, za kojeg analitičari kažu da bi konačno mogao donijeti dugo iščekivanu regulatornu jasnoću.

Prije nego je Senat usvojio zakon o stabilnim kriptovalutama, banka Standard Chartered je prognozirala da bi to tržište moglo dosegnuti 2 trilijuna dolara do 2028. godine, dok su analitičari Bernsteina u bilješci od 30. lipnja prognozirali da će u narednih desetak godina u optjecaju biti oko 4 trilijuna dolara u stablecoin valutama.

Međutim, iz J.P. Morgana kažu da je šire prihvaćanje plaćanja stabilnim kriptovalutama i dalje minimalno, jer čini tek 6 posto potražnje, ili oko 15 milijardi dolara. Iz banke procjenjuju da je tržište stabilnih kriptovaluta veliko tek 250 milijardi dolara, a većina stvarne upotrebe koncentrirana je na transakcije u kojima se kupuju i prodaju kriptovalue, decentralizirano financiranje, i kolaterale.

“Ideja da će stablecoin valute zamijeniti tradicionalni novac za svakodnevnu uporabu još uvijek je daleko od realnosti,” rekli su iz te investicijske kuće. Širenje stabilnih kriptovaluta izvan kripto tržišta suočava se s preprekama zbog ograničene mogućnosti primjene i fragmentiranog zakonodavstva, dok je međunarodno prihvaćanje i dalje ograničeno jer se većina zemalja fokusira na uvođenje vlastitih digitalnih valuta, ili na jačanje postojećih platnih sustava.

Primjerice, Europske središnje banke (ESB) kritizira stablecoin valute zbog potencijalne prijetnje za stabilnost europskog financijskog sustava, jer postoji bojazan da bi europski korisnici mogli depozite povući iz banaka i konvertirati ih u slabo reguliranu imovinu. Umjesto tog, ESB zagovara uvođenje digitalnog eura.

Šef kineske središnje banke obećao je u lipnju da će krenuti u širenje međunarodne upotrebe digitalnog yuana (e-CNY). Ant Group, povezana s divom e-trgovine Alibabe, priopćila da planira podnijeti zahtjev za dozvolu za izdavanje stablecoin valuta u Hong Kongu preko svoje međunarodne podružnice Ant International, koji upravlja aplikacijom za mobilno plaćanje Alipay.

“Niti brzo širenje e-CNY valute, niti uspjeh kompanija Alipay ili WeChat Pay ne predstavljaju obrazac za šire usvajanje stablecoina u budućnosti,” kazali su iz J.P. Morgana.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari