Američke sankcije utječu na ponudu nafte na svjetskim tržištima, cijene rastu

Freepik.com
Naftna bušotina, Foto: Freepik.com/atlascompany

Cijene nafte porasle su u petak i kreću se prema četvrtom uzastopnom tjednom porastu jer su najnovije američke sankcije na rusku trgovinu energentima utjecale na ponudu, što je podiglo cijene trgovine i prijevoza.

Terminski ugovori na Brent naftu veći su za 44 centa i iznose 81,73 američka dolara (74,51 eura) po barelu, dok su ugovori na američku West Texas Intermediate (WTI) naftu skuplji za 62 centa, na 79,30 dolara (72,37 eura) po barelu. Brent i WTI nafta bilježe rast od 2,5 odnosno 3,6 posto tijekom ovog tjedna.

„Zabrinutosti oko ponude zbog američkih sankcija ruskim proizvođačima nafte i tankerima, u kombinaciji s očekivanjima oporavka potražnje potaknutog mogućim smanjenjem kamatnih stopa u SAD-u, podupiru tržište nafte. Očekivani porast potražnje za kerozinom zbog hladnog vremena u SAD-u još je jedan poticajni faktor“, izjavio je za Reuters Toshitaka Tazawa, analitičar iz Fujitomi Securities.

Bidenova administracija prošlog je petka najavila proširenje sankcija usmjerenih na ruske proizvođače nafte i tankere, uz dodatne mjere protiv ruske vojne industrijske baze i pokušaja izbjegavanja sankcija. Glavni ruski kupci, Kina i Indija, sada pretražuju svjetsko tržište u potrazi za zamjenskim barelima, što je izazvalo porast vozarina.

Investitori s čekaju i moguće dodatne poremećaje u opskrbi, nakon što novi predsjednik, Donald Trump, preuzme dužnost sljedećeg ponedjeljka.

„Sve veći rizici za opskrbu i dalje pružaju široku podršku cijenama nafte“, napisali su analitičari ING-a u istraživačkoj bilješci, dodajući kako se očekuje da će dolazeća administracija Donalda Trumpa zauzeti oštar stav prema Iranu i Venezueli, dvjema glavnim dobavljačima sirove nafte.

Očekivanja bolje potražnje također su pružila podršku tržištu nafte uz obnovljena očekivanja da će Federalne rezerve SAD-a (Fed) smanjiti kamatne stope, nakon što su podaci pokazali usporavanje inflacije u najvećem svjetskom gospodarstvu.

„Inflacija će vjerojatno nastaviti usporavati, što bi moglo omogućiti američkoj središnjoj banci da smanji kamatne stope ranije i brže nego što se očekivalo“, izjavio je guverner Federalnih rezervi Christopher Waller u četvrtak.

U međuvremenu, kineski ekonomski podaci u petak pokazali su veći od očekivanog gospodarski rast u četvrtom tromjesečju i za cijelu 2024. godinu, jer su na snagu stupile brojne stimulativne mjere.

Međutim, kineska prerada nafte u 2024. godini pala je prvi put u više od dva desetljeća, izuzimajući pandemijsku 2022. godinu, pokazali su vladini podaci u petak, jer su rafinerije smanjile proizvodnju zbog stagnacije potražnje za gorivom i niskih marži.

Na tržište je također utjecala vijest da su jemenski pomorski sigurnosni dužnosnici izjavili da se očekuje kako će milicija Houthi objaviti obustavu napada na brodove u Crvenom moru, nakon dogovora o prekidu vatre u ratu u Gazi između Izraela i militantne palestinske skupine Hamas.

Napadi su poremetili globalnu pomorsku trgovinu, prisiljavajući tvrtke na duže i skuplje rute oko južne Afrike više od godinu dana.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari